Wakacje w Polsce 2020. Gdzie warto udać się na wypoczynek?

W 2020 roku wakacje w Polsce spędzi przeważająca większość obywateli. Ze względu na pandemię koronawirusa wiele osób woli pozostać w kraju, zamiast ryzykować podczas dalszych wyjazdów. Jakie miejsca warto odwiedzić?

Wakacje w Polsce: zalety wypoczynku krajowego

Wakacje w Polsce wcale nie muszą być nudne i przewidywalne. Doskonale sprawdza się w tym przypadku powiedzenie: cudze chwalicie, swego nie znacie. Polacy podczas swoich wakacji preferują kierunki - Turcja, Grecja, Bułgaria, czyli tanio, ciepło i pięknie. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że większość z tych rzeczy można znaleźć na miejscu, nie przekraczając granic kraju. O ile pogody nie jesteśmy w stanie przewidzieć, o tyle ceny i krajobrazy możemy dobierać dowolnie. Wielbiciele wypoczynku nad wodą, mogą wybrać się nad Bałtyk, ale równie dobrze na Mazury lub inne mniejsze pojezierza, np. znajdujące się na Lubelszczyźnie pojezierze łęczyńsko-włodawskie. Dla amatorów wędrówek górskich oczywiście idealnym kierunkiem będą Tatry, ale także mniejsze pasma górskie, jak Pieniny czy Bieszczady. Do niewątpliwych zalet odpoczynku krajowego należy:

 • możliwość przemieszczania się własnym samochodem - wszędzie jest na tyle blisko, że spokojnie możemy wybrać się w drogę własnym pojazdem;
 • brak konieczności znajomości obcego języka - wszędzie bez problemu dogadamy się, a nawet potargujemy w razie potrzeby;
 • brak konieczności zaopatrywania się w obcą walutę - wakacje za granicą najczęściej wiążą się z zakupu euro lub dolara, a w ostatnich miesiącach waluty te trzymają wysoką wartość, co w znaczący sposób podnosi koszty wypoczynku za granicą.

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Polsce - co zasługuje na naszą uwagę?

Gdzie na wakacje w Polsce z dziećmi?

Jeżeli wybieramy się na wakacje w Polsce z dziećmi, wtedy warto rozważyć propozycje pensjonatów. Oferują one bardzo komfortowe pokoje z łazienkami, a przy tym dostęp do kuchni, co szczególnie ważne jest w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Ponadto zazwyczaj takie obiekty posiadają możliwość wykupienia domowych obiadów. Zlokalizowane są na terenie otoczonym zielenią, często posiadają także miejsce, w którym można zorganizować grilla oraz plac zabaw dla najmłodszych podróżników.

Miejsca takie znaleźć można zarówno na Mazurach, które są uznawane za letnią stolicę Polski, jak też w regionach rzadziej odwiedzanych w celach turystycznych, np. na Kaszubach czy Podlasiu.

Gdzie jechać na wakacje w Polsce: popularne kierunki wczasowe

Jeżeli zastanawiasz się gdzie jechać na wakacje w Polsce to możesz skorzystać z najbardziej znanych i lubianych kierunków, które wybierają Polacy od lat:

 • Trójmiasto - wakacje nad morzem to szlagier jeśli chodzi o wypoczynek krajowy; Gdańsk, Gdynia i Sopot obowiązkowo znajdują się na liście miejsc do odwiedzenia podczas wypoczynku nad morzem; tu można połączyć relaks na nadmorskiej plaży ze zwiedzaniem miejsc o walorach historycznych i kulturowych.
 • Zakopane - dla wielbicieli turystyki krajowej Zakopane jest czymś w rodzaju turystycznej Mekki; tu można podziwiać wspaniałe widoki górskie, wybrać się na szlak, zdobyć szczyt lub podziwiać Morskie Oko, a jednocześnie możemy zażyć nieco luksusu w hotelowych SPA; warto także spróbować regionalnych serów i dań, które znajdziemy tylko na Podhalu.
Zobacz wideo Tatry!

Miejsca na wakacje w Polsce: znane, ale wciąż dzikie Bieszczady

Bieszczady są idealnym miejscem na wakacje w Polsce, gdzie wciąż ruch turystyczny jest niewielki. O tym jak mało ludzi się tu przemieszcza może świadczyć chociażby fakt, że okolica ta mimo epidemii panującej w kraju pozostała wolna od zakażenia. Bieszczady oferują wypoczynek na łonie natury, piękne widoki i krajobrazy. Przy tym posiadają przyzwoitą infrastrukturę noclegową. Znajdziemy tu również kilka miejscowości obowiązkowych do zobaczenia podczas podróży. Wśród nich będą na pewno:

 • Ustrzyki Dolne,
 • Polańczyk, 
 • Myczkowce.

Zobacz też: Bieszczady atrakcje - połoniny, Solina, kolejka bieszczadzka i inne atrakcje

Ciekawe miejsca na wakacje w Polsce

Dla poszukujących nowości, ciekawym miejscem na wakacje w Polsce będzie Podlasie. Kultura, zabytki, przyroda na Białostocczyźnie są zapomniane i jakby pomijane przez turystów. A szkoda, bo to naprawdę piękna okolica, gdzie można wypocząć, pooddychać świeżym powietrzem i zobaczyć ciekawe miejsca. Decydując się na wakacje na Podlasiu w planie wyjazdu warto uwzględnić:

 • zwiedzanie Białegostoku;
 • skorzystanie z turystycznej kolejki wąskotorowej w Hajnówce, która prowadzi białowieskim szlakiem leśników;
 • Wierszalin, który miał stać się Nową Jerozolimą - stolicą nadchodzącego Królestwa Bożego;
 • Kruszyniany, gdzie można poznać historię polskich Tatarów i odwiedzić meczet;
 • wybrać się na spacer po Puszczy Knyszyńskiej.

Zobacz też: Najbardziej klimatyczne miasto na Podlasiu. Jest tu więcej atrakcji niż w wielu większych miejscowościach

Więcej o: