Poznaj urokliwe 'dziury' nad Bałtykiem. Tu nie ma tłumów, tandety i drożyzny

Tłok i drożyzna często zniechęcają nas do wyjazdów nad Bałtyk. Jednak polskie wybrzeże nie kończy się na Władysławowie, Ustce czy Łebie. Wybraliśmy sześć miejsc, które są znacznie mniej zatłoczone niż popularne kurorty, a nie mniej atrakcyjne dla turysty.

Bałtyk bez tłumów

Powszechnie wiadomo, że na wielu polskich plażach w sezonie wakacyjnym roi się od wczasowiczów. Zatłoczone plaże nie wydają się być idealnym miejscem na odpoczynek. Mimo to popularność wielu nadmorskich miejscowości nie maleje. 

Czy na polskim wybrzeżu da się jeszcze znaleźć miejsca bez tłumów? Mimo że nie było to łatwe, udało nam się zebrać kilka ciekawych propozycji. Popularności Łeby, Ustki, czy Władysławowa tego typu zestawienia raczej nie zaszkodzą. Mogą za to zachęcić osoby zniechęcone do polskich plaż, do tego, by dać im kolejną szansę.

Plaża w miejscowości Wisełka Plaża w miejscowości Wisełka shutterstock

Plaża w Wisełce

Wyspa Wolin to doskonałe miejsce na wakacje. Znajduje się na niej wiele ciekawych atrakcji, wśród których najbardziej znane to m.in. Jezioro Turkusowe w miejscowości Wapnica oraz "podziemne miasto" w Świnoujściu. Zwiedzanie wyspy można połączyć z odpoczynkiem. Nie musimy jednak udawać się do popularnych kurortów takich jak Międzyzdroje czy Świnoujście. Na wyspie znajdziemy także dzikie i piękne plaże, które dają możliwość ucieczki od hałasu i tłumów.

Jedno z takich miejsc znajduje się w Wisełce. Plażę od miejscowości dzieli piękny las. - Duża, szeroka i czysta, piasek cudowny - dowiadujemy się z jednej z opinii umieszczonych w sieci na temat tego miejsca.

Przebrno

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez @ula_czarnula Kwi 20, 2019 o 6:36 PDT

Przebrno to część znajdującej się na Mierzei Wiślanej Krynicy Morskiej. Jest ono oddalone o mniej więcej trzy i pół kilometra od centrum tej popularnej miejscowości turystycznej. Mimo że znajduje się tam piękna i piaszczysta plaża, w miejsce to nie docierają tłumy wczasowiczów.

Jeśli chcemy się tam dostać, musimy przebyć drogę, która biegnie wśród wydm porośniętych lasem. Z kolei około 800 metrów na północny wschód od Przebrna trafimy na rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej.

Plaża w Skowronkach Plaża w Skowronkach fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta

Skowronki

Na kolejne mniej znane letnisko na Mierzei Wiślanej trafimy we wsi Skowronki, która jest oddalona o trzy kilometry na zachód od Przebrna. Co ciekawe, w tym rejonie znajduje się największy rezerwat przyrody kormorana czarnego w Europie.

Do 2017 roku osada ta była częścią popularnej turystycznie miejscowości Kąty Rybackie. Teraz jest to już jednak oddzielna wieś. I to nie dziwi, bo te dwa miejsca znacząco różnią się od siebie. W Skowronkach jest przede wszystkim ciszej i mniej tłoczno.

Wydma Czołpińska Wydma Czołpińska shutterstock, Sergejus Lamanosovas

Plaża w Czołpinie

Inna piękna plaża, na którą nie docierają tłumy, znajduje się w miejscowości Czołpino na Wybrzeżu Słowińskim w zachodniej części województwa pomorskiego. Poza sezonem wakacyjnym, miejsce to sprawia wrażenie całkowicie dzikiego i bezludnego. Latem oczywiście pojawiają się tu wczasowicze. Jest ich jednak znacznie mniej niż w najpopularniejszych miejscowościach nadmorskich.

Jeśli wybieramy się na tamtejszą plażę, czeka nas spacer bardzo ciekawą trasą. Na niektórych jej fragmentach możemy poczuć się wręcz jak na pustyni. To dlatego, że droga w to miejsce prowadzi przez malownicze wydmy, z których najwyższa ma blisko 40 metrów. Tereny te są objęte ochroną Słowińskiego Parku Narodowego.

Zobacz także: Najpiękniejsze miejsca nad Bałtykiem poza Polską. To m.in. wyspa, na której rządzą kobiety >>

Plaża w miejscowości Sianożęty Plaża w miejscowości Sianożęty shutterstock, 1000 Words Images

Plaża w Sianożętach

Sianożęty to niewielka miejscowość w województwie zachodniopomorskim. Ta spokojna wieś letniskowa jest oddalona mniej więcej o kilometr od popularnego Ustronia Morskiego. 

W Sianożętach znajduje się piaszczysta i szeroka plaża, której długość wynosi około 1400 metrów. W sezonie letnim uruchamiane jest tam strzeżone kąpielisko. Na temat tego miejsca znajdziemy w sieci wiele pozytywnych opinii. Oto niektóre z nich:

Bardzo szeroka i fantastyczna plaża.
Czysta i zadbana. Godna polecenia!
Mało ludzi i super piasek!

Plaża w Pustkowie Plaża w Pustkowie wikimedia commons

Plaża w Pustkowie

Pustkowo znajduje się w środkowej części Wybrzeża Trzebiatowskiego i położone jest między dwiema znacznie popularniejszymi miejscowościami wypoczynkowymi - Pobierowem i Trzęsaczem. Wbrew nazwie, w sezonie letnim nie ma co spodziewać się tam pustek. Wczasowiczów jest jednak znacznie mniej niż w wielu obleganych miejscach nad Bałtykiem.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Beata ? (@betss04) Lip 14, 2018 o 9:51 PDT

Największą atrakcją Pustkowa jest szeroka i czysta plaża, która leży u stóp pięknego wybrzeża klifowego. Miejscowość chwali się tym, że od 2010 plaża ta otrzymuje regularnie Błękitną Flagę, czyli certyfikat przyznawany tego typu miejscom za zachowanie najwyższych standardów.

Na temat plaży możemy przeczytać w sieci wiele pozytywnych opinii. Oto niektóre z nich:

Czysto, bez tłumów, jest gdzie zaparkować. Jak ktoś lubi z rodziną ustronne miejsca, to ta plaża jest w sam raz!
Miejscowość taka jak nazwa: spokojna, dla rodzin z dziećmi. Mało automatów z kulkami i miejsc, w których dzieci mogą wyłudzić kasę na niepotrzebne rzeczy.
Czysta plaża, ładne morze, płytka woda. Kochamy to miejsce!

Zobacz także: Sześć atrakcji, które uległy zniszczeniu w ostatnich latach. Wiele z nich utraciliśmy bezpowrotnie >>

Więcej o:
Komentarze (36)
Poznaj urokliwe 'dziury' nad Bałtykiem. Tu nie ma tłumów, tandety i drożyzny
Zaloguj się
 • iffa4

  Oceniono 31 razy 27

  Nie kormoran czarny, tylko kormoran zwyczajny.
  I nie w Skowronkach, a w Kątach Rybackich. A nawet między Kątami a Sztutowem Skowronki leżą z drugiej strony kątów Rybackich).
  I zapraszajcie do Skowronek, zapraszajcie. Tam właśnie buduje się przekop Mierzei. Może czas zaktualizować artykuły, bo oglądanie kilkuset metrów wyrąbanego lasu nie należy do przyjemności.
  Nie wstydzicie się?
  Jedna opisana plaża, a tyle byków?

 • a.k.traper

  Oceniono 9 razy 9

  Byłem w kilku niedużych miejscowościach, nie było to nad samym morzem ale za to spacerek do morza, bez tłumów, kanapki w torbie i zabawa z dziećmi w piasku, czasem nawet książkę poczytałem, nazw nie podaję chociaż tam ludzie też chcą zarobić, najlepiej jak każdy sam znajdzie to co mu pasuje.

 • garym

  Oceniono 7 razy 7

  praktycznie każde miejsce oddalone kawałek dalej od miejscowości turystycznych jest mniej zatłoczone. jeżeli dodatkowo w pobliżu nie ma możliwości zaparkowania, to takie miejsce staje się dla większości rodaków niedostęne

 • mark6

  Oceniono 7 razy 7

  Do Pustkowa jezdziłem od dziecka. Kiedyś to były czasy. Krowy na drodze a jazda po piachu kończyła się zawsze wypychaniem samochodu. W nocy do Trzęsacza na " rosówki" na zabawę
  do Pobierowa. Niestety dzisiejsze Pustkowo to nie to samo, mimo, że dalej jest fajnie.
  Szkoda, że " to se ne wrati".

 • klamtusek

  Oceniono 14 razy 6

  Tu nie ma tłumów, tandety i drożyzny -

  Czyli dużo miejsca na parawany.
  JANUSZE NAPRZÓD DO SZTURMU!!!!!!!

 • klassa

  Oceniono 30 razy 6

  Reklamujcie, reklamujcie. Zaraz zajedzie tam tymi swoimi 20 letnimi Skodami tłuszcza od 500+,emeryci+,krowy+,świnie+ i co tam jeszcze narodowi socjaliści wymyślą.

 • artur601

  Oceniono 8 razy 6

  Jak się zaczną roboty z przekopem Mierzei to cała Mierzeja będzie pusta, nie tylko Skowronki czy Przebrno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX