Egipt liczy na turystów z Rosji. Rośnie konkurencja dla Turcji

"Rosjanie tęsknią za podróżami międzynarodowymi" - powiedziała kilka dni temu Irina Iwankowa z NAFI, rosyjskiego centrum badawczego. Biura podróży i linie lotnicze zabiegają więc o turystów z Federacji Rosyjskiej i przygotowują dla nich specjalną ofertę.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co dalej z Naddniestrzem? [Q&A Gazeta.pl]

Gdy w efekcie inwazji Rosji na Ukrainę, świat znacznie skurczył się dla obywateli z Federacji Rosyjskiej, mimo wprowadzenia sankcji przez m.in. Stany Zjednoczone czy kraje Unii Europejskiej, niektóre państwa jak np. Turcja, Katar czy Zjednoczone Emiraty Rosyjskie nie wprowadziły żadnych ograniczeń.

W Szanghaju zniesiono część restrykcji i otwarto osiedla. Ludzie wybiegli na uliceSzanghaj się otworzył. "Ulga i niedowierzanie". "Ludzie wybiegli na ulice"

Egipt początkowo zawiesił loty z tego kraju, ale później - w kwietniu - je przywrócił. I teraz, jak podaje Russia Travel Digest, na zlecenie biura podróży Tez Tour zostały uruchomione loty czarterowe z Moskwy do egipskich kurortów. Obsługiwać je będzie linia I Fly.

"Odnotowujemy duże zapotrzebowanie na wycieczki do Egiptu, zarówno do Sharm el-Sheikh, jak i Hurghady" – powiedziała Elizawieta Tymoszenko, dyrektor ds. PR Tez Tour Russia. Przedstawicielka biura zapewnia, że operator otrzymał wszystkie niezbędne pozwolenia na realizację tych lotów, zarówno od władz rosyjskich, jak i egipskich.

Dwa razy w tygodniu, w czwartki i niedziele kursować będzie samolot z moskiewskiego lotniska Wnukowo w Rosji do Hurghady, a w środę i sobotę do Sharm el-Sheikh. Trzeba przyznać, że ceny nie są zbyt wygórowane. Jak informuje Russia Travel Digest, za siedem dni pobytu w Egipcie w pierwszych dniach czerwca w czterogwiazdkowym hotelu w formule all inclusive - rosyjski turysta zapłaci 695 euro (ok. 3190 zł).

Plażowicze w okolicach miasta Antalya w TurcjiRosjanie upodobali sobie ten turecki kurort. "Czują się tu bezpiecznie"

700 tys. turystów z Rosji 

Rosjanie chętnie wypoczywają w Egipcie. Ambasador Rosji w Kairze Gregory Borisenko podał, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni 2022 roku Egipt odwiedziło ok. 125 tys. rosyjskich turystów. W całym ubiegłym roku odpoczywało ich tam ok. 700 tys.

Egipt znalazł się na liście tzw. przyjaznych kierunków dla Rosjan. Agencja Rostourism wymienia na niej również m.in.: Turcję, Tunezję, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chiny, Indie i Wietnam. Agencja przypomniała, że wakacje można spędzić także na terytorium Rosji.

W wyniku pożarów ucierpiały lasy w rezerwacie w rejonie Czarnobyla"Narodowy" w nazwie parku oznacza "nazistowski"? Tak myślą Rosjanie

Rosjanie tęsknią za podróżami

Jednak jak się okazuje, Rosjanie nie chcą rezygnować z wakacji. Z badania przeprowadzonego przez centrum badawcze NAFI wynika, że aż 84 proc. badanych uwielbia podróżować. Na pytanie, dokąd wybraliby się, gdyby nie zostały wprowadzone żadne ograniczenia, w pierwszej trójce padają: Włochy, Turcja i Francja.  

W dalszej kolejności Rosjanie wymieniali: Chiny, Egipt, Niemcy, Japonię, Hiszpanię, Tajlandię, USA, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Grecję, Wielką Brytanię, Brazylię, Australię, Wietnam, Kubę, Szwajcarię oraz Cypr. Badanie zostało przeprowadzone w maju na grupie 1600 osób powyżej 18 lat w 53 regionach Rosji. Nie wszystkie kraje, które wymienili turyści, nałożyły restrykcje.

Źródła: Russia Travel Digest / Interfax

Więcej o: