Lot czarterowy. Co to znaczy? Kiedy się odbywa?

Lot czarterowy to rodzaj połączenia samolotowego. Różni się od lotów rejsowych. Co to są loty czarterowe? Kiedy mamy z nimi do czynienia? Wyjaśniamy.

Loty czarterowe - co to znaczy?

Lot czarterowy to nic innego, jak połączenie organizowane przez biura podróży. W takiej sytuacji biuro podróży (lub inny podmiot) wynajmuje samolot od danej linii lotniczej, aby dowieźć swoich klientów do celu. Takie loty odbywają się do miejsc, do których wiele osób chętnie lata na wypoczynek. Dlatego loty czarterowe można znaleźć przede wszystkim w określonych terminach, czyli wtedy, kiedy jest największe zainteresowanie wśród turystów danym kierunkiem, a nie przez cały rok. Odbywają się poza rozkładem.

Zobacz wideo Dlaczego loty trwają dziś dłużej niż 10 lat temu? Wyjaśniamy w wideo

Loty czarterowe - czym różnią się od rejsowych?

Przy tłumaczeniu, co oznacza lot czarterowy, ważne jest też wspomnienie o lotach rejsowych. To połączenia, które odbywają się regularnie i według rozkładu danego przewoźnika.

Istotna jest także różnica w cenie biletów na loty czarterowe i loty rejsowe. Te pierwsze zwykle są nieco tańsze od rejsowych, a im bliżej terminu wylotu, tym ich cena jest mniejsza. To odwrotnie niż w przypadku biletów na loty rejsowe, które zwykle drożeją z czasem. Trzeba też dodać, że bilety na loty czarterowe są sprzedawane na stronach biur podróży, a na loty rejsowe bezpośrednio u przewoźników lub na różnego rodzaju stronach, które oferują sprzedaż biletów lotniczych.

Lot czarterowy - kiedy jeszcze może się odbyć?

Należy pamiętać, że nie tylko biuro podróży może wyczarterować samolot. W ramach akcji "Lot do Domu", która ma pomóc Polakom znajdującym się za granicą wrócić do kraju w czasie pandemii koronawirusa, samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT wyczarterował polski rząd.

Program umożliwia Polakom powrót do Polski w ramach trzech ścieżek: 

  • realizacji dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych;
  • specjalnych czarterów LOT-u;
  • lotów według zapotrzebowania w ramach programu "Lot do Domu".
Więcej o: