Ganges dawno nie był tak czysty. Eksperci twierdzą, że woda nadaje się nawet do picia

Społeczna izolacja w Indiach spowodowała, że znacznie poprawiła się jakość wody w rzece Ganges w pobliżu dwóch miast - Haridwar oraz Rishikesh. Specjaliści twierdzą, że znów nadaje się do rytualnego picia.

Dla wyznawców hinduizmu Ganges jest rzeką świętą. Wierzą, że rytualna kąpiel w jego wodach zmyje z nich grzechy. Jednak do tej pory poziom zanieczyszczenia rzeki był ogromny, m.in. z powodu spływających do niej ścieków i odpadów. Indyjskie media donoszą, że zmieniło się to w czasie lockdownu nałożonego na kraj z powodu pandemii choroby COVID-19.

Jak podaje serwis Times of India, powołując się na słowa naukowca zajmującego się środowiskiem i byłego profesora Gurukul Kangri University, jakość wody w Gangesie w okolicach miast Haridwar i Rishikesh (stan Uttarakhand) uległa znacznej poprawie. Profesor BD Joshi twierdzi, że woda nadaje się nawet do rytualnego picia. Powodem jest mniejsza liczba trafiających do rzeki ścieków - nie tylko przemysłowych, lecz także z hoteli. Poza tym aktualnie nie korzystają z niej mieszkańcy oraz przybywający nad rzekę pielgrzymi.

Zobacz wideo Wygląda ładnie? Ta "rafa koralowa" to same śmieci

Sekretarz generalny organizacji Ganga Sabha, która zajmuje się m.in. kampaniami na rzecz oczyszczenia wód Gangesu, Tanmay Vashishth w rozmowie z serwisem przyznał, że Ganges nigdy nie wydawał się tak czysty. Również przedstawiciele Rady Kontroli Zanieczyszczeń stanu Uttarakhand (Pollution Control Board, PCB) potwierdzili widoczną różnicę w jakości wody w Gangesie. Twierdzą, że po uprzednim uzdatnieniu woda nadaje się do kąpieli i picia. 

Nie jest to jedyny "uboczny" skutek lockdownu w Indiach, który zaobserwowano w ostatnim czasie. Niedawno informowaliśmy, że mieszkańcy niektórych miast w stanie Pendżab mogą oglądać z dachów swoich domów góry oddalone o około 200 km. Powodem jest spadek zanieczyszczenia powietrza, którego jakość poprawiła się na skutek izolacji oraz tymczasowego zawieszenia działalności niektórych zakładów przemysłowych.

Więcej o: