Plaża opustoszała z powodu koronawirusa. Wykluło się na niej blisko 100 zagrożonych wyginięciem żółwi

Żółwie szylkretowe (ang. hawksbill sea turtle) są gatukiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. W ostatnim czasie zaobserwowano, że na jednej z brazylijskich plaż wykluło się ich blisko 100. Urzędnicy, którzy mieli okazję zobaczyć wykluwanie się zwierząt, nie kryją, że była to dla nich wyjątkowa chwila.

Dokładnie 97 żółwi, w Brazylii nazywanych tartarugas de pente, wykluło się kilka dni temu na plaży w pobliżu miasta Paulista w stanie Pernambuco. Jedynymi świadkami zdarzenia byli urzędnicy odpowiedzialni za środowisko, którzy uwiecznili podążanie żółwi do oceanu.

Zobacz wideo Zagrożone wyginięciem żółwie wykluły się na plaży

Plaża, na której wykluły się zwierzęta, była całkowicie opustoszała. Powodem są restrykcje wprowadzone przez gubernatora stanu Paulo Camarę, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Mieszkańcy nie mogą się gromadzić, lokalne władze wzywają też do pozostania w domach. Camara uważa, że tego typu środki bezpieczeństwa są niezbędne, jeśli Brazylia ma uniknąć scenariusza europejskiego. "Tylko izolacja powstrzyma wzrost krzywej z prędkością, w której rośnie w innych miejscach" - powiedział cytowany przez serwis The Guardian.

Dlatego na plaży w momencie wykluwania się żółwi przebywali jedynie lokalni urzędnicy. Jednym z nich był sekretarz środowiska stanu Pernambuco, Roberto Couto. Przyznał, że widok był niesamowity. "To naprawdę piękne. Możesz zobaczyć dokładnie ten moment, kiedy wychodzą z jaj i obserwować ich marsz przez plażę. Cudowne uczucie" - powiedział i dodał, że tym razem z powodu koronawirusa nie mogli nawet poinformować ludzi, że to się dzieje. Dlatego nagrali film, na którym widać żółwiowy marsz.

Więcej o: