Mieszkańcy Wenecji zauważyli, że kanały są wyjątkowo przejrzyste. To przez pandemię

Na facebookowej grupie Venezia Pulita mieszkańcy miasta zaczęli dzielić się zdjęciami i filmikami, na których widać czystszą niż zwykle wodę w kanałach. Niektórzy zwrócili uwagę, że widoczne są nawet niewielkie ryby. Lokalne władze wyjaśniają, czym jest to spowodowane.

Członkowie grupy Venezia Pulita (Czysta Wenecja) zauważyli, że kanały w ostatnim czasie są wyjątkowo czyste. Wiele osób pisało, że "natura wraca do życia" oraz że woda jest tak przejrzysta, że "można obserwować nawet małe rybki". 

 

W rozmowie z serwisem CNN władze miasta wyjaśniły, co za tym stoi. Rzecznik biura burmistrza Wenecji tłumaczy, że powodem jest mniejszy ruch na kanałach, co powoduje, że osad, który zwykle unosi się na powierzchni, pozostaje na dnie. Rzecznik dodaje, że choć jakość wody w rzeczywistości się nie poprawiła, można mówić za to o mniejszym zanieczyszczenia powietrza, co także ma związek z ograniczonym ruchem łodzi i tramwajów wodnych.

Mniej łodzi pływających po kanałach to pokłosie pandemii koronawirusa. Z powodu jego rozprzestrzeniania się władze poszczególnych krajów zamknęły granice, ograniczając w ten sposób ruch turystyczny. We Włoszech, które są największym ogniskiem koronawirusa w Europie, bardziej drastyczne kroki podjęte zostały już w lutym, kiedy wiele miast, przede wszystkim na północy kraju, otoczono kordonem sanitarnym, a ich mieszkańcy mogli przemieszczać się tylko w związku z ważnymi sprawami. 

Wenecja jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast we Włoszech. Co roku przyjeżdża tam nawet 30 milionów turystów. Władze miasta i mieszkańcy od lat zmagają się z tzw. overtourismem. Światowa Organizacja Turystyczna definiuje go jako wpływ turystyki na dane miejsce, który w negatywny sposób rzutuje na postrzeganą jakość życia jego mieszkańców i/lub jakość doświadczeń odwiedzających.

Zobacz wideo Jakie skutki ma overtourism? Dowiesz się z naszego wideo
Komentarze (80)
Mieszkańcy Wenecji zauważyli, że kanały są wyjątkowo przejrzyste. To przez pandemię
Zaloguj się
 • syriusz.wila

  Oceniono 99 razy 75

  jest szansa że warszawa nie obsra brzegów na mazurach w długi łykend majowy

 • niktalboktos

  Oceniono 44 razy 42

  Taki kryzys to wielka ulga dla środowiska naturalnego. Także są też plusy całej tej sytuacji.

 • awitold4

  Oceniono 33 razy 27

  A tak modlili się na wiosnę , by nie mieć turystów. ..

 • ja5569

  Oceniono 24 razy 24

  Czyli wszystko ma swoje dobre i zle strony. Ponoc w Chinach powietrze zrobilo sie bardziej czyste...

 • dymomierz

  Oceniono 25 razy 19

  Zdumiewające jak szybko natura potrafi się regenerować.
  Wystarczy odciąć turystów a efekty same przychodzą.

 • fruqo3

  Oceniono 22 razy 14

  Wenecja, Barcelona narzekały w ostatnich latach na nadmiar turystów.
  No to mają co chcieli. Puste miasta i święty spokój.

 • aietes

  Oceniono 14 razy 12

  agent Smith z Matrixa słusznie zauważył że ludzie przypominają mu wirusy. Niszczą wszystko wokół siebie i szukają nowego miejsca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX