Matterhorn znajduje się w Alpach Pennińskich. Leży na granicy między Szwajcarią a Włochami. Ma wysokość 4478 m n.p.m. i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szczytów na świecie.
Nic więc dziwnego, że postanowiono wykorzystać górę, aby przekazać ważną wiadomość nie tylko mieszkańcom Szwajcarii, lecz także całemu światu. Szwajcarski artysta Gerry Hofstetter stworzył wyjątkową iluminację, która wyświetla się na zboczu Matterhorn. "Stay home", "hope", "solidarität" - takie słowa możemy przeczytać na szczycie majestatycznie wznoszącym się nad Zermattem.
fot. Valentin Flauraud/Keystone via AP
fot. Valentin Flauraud/Keystone via AP
Twórca iluminacji nie zapomniał też o Włoszech, które obecnie są największym w Europie ogniskiem koronawirusa SARS-CoV-2. Na zboczu góry wyświetlana jest również włoska flaga. Iluminacje Hofstettera uzupełniają też flaga Szwajcarii oraz czerwone serce na białym tle.
Iluminacja wyświetlana jest codziennie po zachodzie słońca i można oglądać ją od 20.30 do 22. Na oficjalnej stronie Zermattu czytamy, że świetlne projekcje są sposobem, aby dać ludziom nadzieję, a jednocześnie wyrazić swoją solidarność z tymi, którzy cierpią z powodu choroby i wdzięczność dla tych, którzy pomagają w opanowaniu pandemii. Iluminację można oglądać na webcamie.
Nie tylko w Szwajcarii wyświetlane są pokrzepiające iluminacje. Na elewacji stadionu PGE Narodowego w Warszawie również umieszczony został napis "zostań w domu". Z kolei na słynnym pomniku Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro wyświetlone zostały nazwy kontynentów, na które dotarł wirus, a także flagi krajów, w których potwierdzono zakażenia.
Na znak solidarności z Włochami iluminację wyświetlono też na fasadzie Pałacu Prezydenckiego.