Pokrzepiająca iluminacja na szczycie Matterhornu. Szwajcarzy solidaryzują się z walczącymi z wirusem

Na jednym z najbardziej znanych szczytów świata wyświetlono ważne wezwanie adresowane do wszystkich krajów, które zmagają się z koronawirusem. Wiadomość z Matterhornu, który wznosi się na wysokość ponad czterech tysięcy metrów nad poziomem morza, przypomina, żeby zostać w domach. Szwajcarzy okazali też swoje wsparcie walczącym z koronawirusem Włochom.

Matterhorn znajduje się w Alpach Pennińskich. Leży na granicy między Szwajcarią a Włochami. Ma wysokość 4478 m n.p.m. i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szczytów na świecie.

Nic więc dziwnego, że postanowiono wykorzystać górę, aby przekazać ważną wiadomość nie tylko mieszkańcom Szwajcarii, lecz także całemu światu. Szwajcarski artysta Gerry Hofstetter stworzył wyjątkową iluminację, która wyświetla się na zboczu Matterhorn. "Stay home", "hope", "solidarität" - takie słowa możemy przeczytać na szczycie majestatycznie wznoszącym się nad Zermattem.

embed

fot. Valentin Flauraud/Keystone via AP

embed

fot. Valentin Flauraud/Keystone via AP

Twórca iluminacji nie zapomniał też o Włoszech, które obecnie są największym w Europie ogniskiem koronawirusa SARS-CoV-2. Na zboczu góry wyświetlana jest również włoska flaga. Iluminacje Hofstettera uzupełniają też flaga Szwajcarii oraz czerwone serce na białym tle.

Iluminacja wyświetlana jest codziennie po zachodzie słońca i można oglądać ją od 20.30 do 22. Na oficjalnej stronie Zermattu czytamy, że świetlne projekcje są sposobem, aby dać ludziom nadzieję, a jednocześnie wyrazić swoją solidarność z tymi, którzy cierpią z powodu choroby i wdzięczność dla tych, którzy pomagają w opanowaniu pandemii. Iluminację można oglądać na webcamie.

Zobacz wideo Stadion zachęca do zostania w domu. Pojawił się napis na elewacji

Polska okazuje wsparcie

Nie tylko w Szwajcarii wyświetlane są pokrzepiające iluminacje. Na elewacji stadionu PGE Narodowego w Warszawie również umieszczony został napis "zostań w domu". Z kolei na słynnym pomniku Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro wyświetlone zostały nazwy kontynentów, na które dotarł wirus, a także flagi krajów, w których potwierdzono zakażenia.

Na znak solidarności z Włochami iluminację wyświetlono też na fasadzie Pałacu Prezydenckiego. 

Więcej o: