Idziesz na grzyby? Na takie okazy można natknąć się w lesie. "Lepiej nie spotkać na swojej drodze"

Zbierając grzyby warto uważnie patrzeć pod nogi i to nie tylko w poszukiwaniu najpiękniejszych okazów. W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie, które przypomina o tym, że w lesie człowiek jest tylko gościem.

Internauci na stronie FB "Leśne wojaże" dzielą się m.in. zdjęciami z grzybobrania. Ostatnio pojawiła się fotografia przedstawiająca nie grzyby a... żmiję zygzakowatą. W naszym kraju występują one we wszystkich województwach.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Taka "atrakcja" pojawiła się podczas grzybobrania

Kilka dni temu do sieci trafiło zdjęcie żmii zygzakowatej. W udostępnionym poście fotografia została opisana jako "atrakcje na grzybobraniu". Kobieta, która przekazała zdjęcie spotkała żmiję w województwie zachodniopomorskim. W Polsce zwierzęta te występują we wszystkich regionach w kilku odmianach. 

Warto dodać, że w Polsce żmija zygzakowata podlega częściowej ochronie gatunkowej. Gdzie można trafić na żmije? Zwykle przebywają pod kamieniami, pośród korzeni i pod krzewami. Przed zaatakowaniem żmije wydają ostrzegawcze, głośne syki.

Żmije zazwyczaj starają się uciekać. Atakują w ostateczności

Warto pamiętać, że żmije nie kąsają ludzi często. Zwykle w pierwszej kolejności próbują uciekać. Ich jad jest mieszaniną toksyn, które mogą zmniejszać krzepliwość krwi, powodować martwicę tkanek, uszkadzać układ nerwowy i zmieniać rytm pracy serca.

Jeśli zostaną zmuszone do obrony, ich ukąszenie często (30–60% przypadków) jest suche (tj. bez wstrzyknięcia jadu), jednak ze względu na możliwość martwicy, należy zawsze zasięgnąć pomocy medycznej przy potwierdzonym ukąszeniu żmii.

- czytamy na stronie "Leśne Wojaże". Ukąszenie żmii nie niesie śmiertelnego zagrożenia dla człowieka, ale może być niebezpieczne dla osób starszych i dzieci. Osoby komentujące zdjęcie dzielą się własnymi doświadczeniami i udostępniają zdjęcia własnych "znalezisk". Nikogo nie dziwi, że w lesie można spotkać dzikie zwierzęta. Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Las to dom gadów i płazów. Człowiek jest tam gościem. Trzeba szanować mieszkańców lasu i czuć respekt przed nimi.
Niestety kilka ładnych lat temu wpełzła do łazienki.
Lepiej nie spotkać na swojej drodze.

ABC grzybiarzaABC grzybiarza Redakcja

Więcej o: