Te zwierzęta wiedzą, jak spędzać lato. Wylegują się w trawie i pozują do zdjęć. "Mistrzowie relaksu"

Tatrzański Park Narodowy opublikował nagranie, na którym widać jedno z najpopularniejszych zwierząt Tatr. Zwykle podczas górskich wędrówek można usłyszeć ich charakterystyczny odgłos, jaki wydają. Tym razem pokazały się w całej okazałości.

Przenikliwe i przeciągłe gwizdy należą w Tatrach do świstaków. Takie odgłosy pojawiają się zazwyczaj w tatrzańskich dolinach. Niedawno na profilu FB Tatrzańskiego Parku Narodowego pojawił się filmik, na którym można zobaczyć te przepiękne stworzenia.

Zobacz wideo Uliczni grajkowie na Krupówkach w Zakopanem

Świstaki to bardzo czujne zwierzęta. Lubią też wygrzewać się w słońcu

Świstaki to niezwykle czujne istoty, które zamieszkują miejsca, z których mogą prowadzić swobodną obserwację okolicznych terenów. Ich punktami obserwacyjnymi są często duże głazy. Kiedy pogoda sprzyja, wygrzewają się w słońcu. Zazwyczaj żyją w piętrze hal, powyżej 1800 m n.p.m. Zamieszkują one nory - latem są one płytkie, umożliwiają schronienie się w nich w razie niebezpieczeństwa. Zimą świstaki przenoszą się do głębszych nor, które wyścielone są wysuszoną trawą.

Nigdy nie tracą czujności. Turyści w Tatrach nie powinni do nich podchodzić 

TPN opublikował filmik, na którym można zobaczyć m.in. świstaka wylegującego się w trawie i obserwującego okolicę. Park Narodowy ostrzega, że nie powinno się podchodzić do tych dzikich zwierząt:

Nasze świstaki to prawdziwi mistrzowie relaksu. Dobrze odżywione egzemplarze - szczególnie po mocniejszych przepychankach - lubią wyciągnąć łapki na tatrzańskich halach. Nigdy jednak nie tracą czujności - pamietajmy, by nie zbliżać się do nor i nie przeszkadzać im w trudach dnia codziennego.

Internauci pozostawili wiele pozytywnych komentarzy. Chwalą się też własnymi zdjęciami, na których widać świstaki napotkane podczas górskiej wędrówki. Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Cudne.
Plażowicze.
Zawsze intuicyjnie wiedziałam, że żyć trzeba jak świstaki.
Więcej o: