Marzysz o noclegu z niezapomnianym widokiem, rozgwieżdżonym niebem czy bliskim kontakcie z fauną i flora? Akacja prowadzona przez Lasy Państwowe jest w takim razie wręcz stworzona dla Ciebie! Zanim jednak napiszesz mail z pytaniem o najdrobniejsze szczegóły, zajrzyj na do artykułu poniżej. Wyjaśniamy, na czym polega projekt "Zanocuj w lesie" i przypominamy złote zasady przebywania w lesie.
Wakacje rozpoczęły się na dobre, a zapominalscy szukają ciekawych atrakcji bez konieczności wyjeżdżania z kraju. Pomysłów nie brakuje, jednak ciekawą opcją jest powrót do natury i nocowanie na leśnym biwaku. Pojawia się zatem pytanie, gdzie można spokojnie rozpić obozowisko, rozpalić ognisko i spać nie martwiąc się o ewentualne konsekwencje? Na te i wiele innych pytań odpowiada akcja Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie", która ma na celu zachęcić do tego typu aktywności. Inicjatorzy pomysłu nie spodziewali się chyba jednak tak dużego zainteresowania i odzewu - jak przyznają w poście opublikowanym na Facebooku, ich skrzynka milowa pęka w szwach.
Miłośnikom spania na dziko w otoczeniu przyrody. Lasy Państwowe udostępniły ponad 600 tysięcy hektarów w ponad 425 nadleśnictwach, na których można bez przeszkód zanocować. Program ma wiele możliwości, a każdą można dostosować do własnych potrzeb. Pomocna w tym okaże się mapka z dokładnymi lokalizacjami, dostępna na stronie Banku Danych o Lasach. Legenda zdradza wszystkie obszary (oznaczone są czerwono-pomarańczowymi liniami), które wyznaczają granice lasów, gdzie nocowanie jest dozwolone.
"Zanocuj w lesie" oferuje możliwość sprawdzenia, gdzie bezpiecznie możemy rozłożyć namiot lub całe obozowisko. Na wstępie warto zatem upewnić się, czy dany obszar jest włączony do programu. Co najwazniejsze - pobytu w tym miejscu nie trzeba nikomu zgłaszać, chyba że planujemy tego typu wyjazd w grupie większej niż dziewięć osób. Wówczas należy wysłać mailowe zgłoszenie na adres nadleśnictwa i czekać na odpowiedź - bez tego możemy narazić się nawet na mandat!
Pamiętajmy, że nawet krótka wizyta w lesie powinna uwzględniać respektowanie zasad i pewnych zakazów. Idealnym przykładem jest zabronienie rozpalania ognia - jeśłi tylko zauważymy taki znak, na próżno przygotować ognisko czy grilla. Nie w każdym nadleśnictwie i obszarze, owe prawo funkcjonuje. Jak czytamy w poście Lasów Państwowych na Facebooku: "Miej świadomość, że wyznaczone tereny pozbawione są specjalnie przygotowanych udogodnień, infrastruktury sanitarnej czy noclegowej. Po twojej stronie jest odpowiednie przygotowanie się, w tym znalezienie miejsca do noclegu". Niezbędne jest zatem odpowiednie wyposażenie, jak namiot, hamak i inne tego typu gadżety. Korzystając z podobnych dóbr, pamiętajmy jednak o runie leśnym, żyjących w okolicy zwierzętach i dbaniu o otaczającą nas przyrodę!