Zanocuj w lesie 2022, czyli spędź noc w otoczeniu natury. Co warto wiedzieć o programie? [REGULAMIN, ZASADY]

Marzy wam się pobudka ze śpiewem ptaków w otoczeniu drzew w survivalowych warunkach? Biwak to świetna przygoda zarówno na wypad z dzieckiem, ze znajomymi, jak i samemu. Jednak jak to wygląda pod względem prawa? Poznajcie program Zanocuj w lesie 2022.

Zanocuj w lesie 2022 to program przygotowany z myślą o miłośnikach bushcraftu oraz survivalu. Lasy Państwowe od maja 2021 roku udostępniają ponad 600 tysięcy hektarów. Dzięki temu wszyscy chętni mogą wybrać się na biwak bez obaw o naruszenie ustawy. Co warto wiedzieć o programie?

Zobacz wideo Te węzły z pewnością przydadzą ci się nie tylko na biwaku. Dlatego warto nauczyć się je wiązać. Podpowiadamy jak

Zanocuj w lesie - mapa miejsc, w których można nocować

Skąd wiedzieć, w jakim lesie można bezpiecznie i przede wszystkim - zgodnie z prawem nocować? Tego dowiedzieć się można m.in. na stronie lasy.gov.pl.

Jeżeli planujecie biwak, należy wcześniej zapoznać się z mapą Banku Danych o Lasach (BDL). Wystarczy, że w menu wybierzecie "Mapy BDL", a następnie "Mapa zagospodarowania turystycznego". Aby zobaczyć obszary objęte programem, odhaczcie warstwy "Infrastruktura turystyczna" i "Ścieżki dydaktyczne". Na mapie ukażą wam się tereny oznaczone kolorem pomarańczowym. Możecie je dowolnie przybliżać i oddalać, wyszukując idealnego miejsca na biwak.

Mapa obszarów objętych programem 'Zanocuj w lesie'Mapa obszarów objętych programem 'Zanocuj w lesie' https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/mapa-obszarow-objetych-programem-zanocuj-w-lesie

Zanocuj w lesie - zasady noclegu pod gwiazdami

Biwak może zorganizować każdy, bez konieczności zgłaszania samodzielnych noclegów czy małych grup. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku większej liczby osób. Nadleśnictwo musi wyrazić zgodę, jeżeli organizujecie wypad: 

  • grupą większą niż dziewięć osób,
  • na dłużej niż dwie noce
  • grupą większą niż dziewięć osób i na dłużej niż dwie noce.

W wyżej wymienionych przypadkach nocleg należy zgłosić mailowo na adres wybranego nadleśnictwa najpóźniej 2 dni robocze przed biwakiem. Żeby zgłoszenie było ważne, musicie otrzymać wiadomość zwrotną z zezwoleniem na pobyt. 

Zanocuj w lesie - regulamin 

Nadleśnictwo zachęca do udziału w programie, jednak przypomina o zapoznaniu się z regulaminem. Organizując biwak, pamiętajcie, by wasze wyposażenie nie niszczyło runa leśnego, krzewów i drzew. Na wyznaczonych obszarach możliwe jest korzystanie z kuchenek gazowych - jednak nie na wszystkich. Decyzję podejmuje nadleśnictwo, a informację na ten temat zamieszcza na swojej stronie internetowej. Przed skorzystaniem z kuchenki należy jednak sprawdzić aktualne zagrożenia pożarowe, a samo gotowanie musi przebiegać pod stałym nadzorem. Wcześniej należy się także uważnie zapoznać z mapą terenów objętych okresowym zakazem wstępu.  

Szczegółowy regulamin znajdziecie na stronie Polskich Lasów Państwowych

Zanocuj w lesie - aplikacja, z której warto skorzystać

Przed zorganizowaniem biwaku warto pobrać aplikację mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach). Znajdziecie w niej obszary objęte programem Zanocuj w lesie, a także inne mapy tematyczne. Możecie również sprawdzić obecne zagrożenia pożarowe. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: