Wakacje pod namiotem w Polsce. Gdzie można legalnie i bezpiecznie biwakować? Mapa sprawdzonych miejsc

Dokąd jechać na wakacje pod namiotem w Polsce? Mamy całkiem sporo takich lokalizacji. Zobaczcie mapę legalnych i bezpiecznych miejsc na biwak. Dzięki temu łato wybierzecie dogodną lokalizację.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Brytyjski żołnierz pokazuje jak stworzyć "basha"

Cięcie kosztów, przygoda czy chęć spędzenia czasu wśród dzikiej przyrody to tylko niektóre powody wybrania biwaku jako sposobu na urlop. Jednak ta przyjemność ma pewne ograniczenia - w Polsce nie wszędzie można legalnie rozbić namiot. Gdzie można biwakować? Przede wszystkim na kempingach oraz innych miejscach specjalnie do tego przeznaczonych. Do 2019 roku nawet nie było innej możliwości, za biwakowanie na dziko można było dostać pokaźny mandat, a w najlepszym razie zostać przegonionym. Na szczęście teraz sporo się zmieniło. Lasy Państwowe uruchomiły projekt "Zanocuj w lesie". Program daje możliwość przenocowania w wakacje pod namiotem w Polsce w określonych miejscach. Gdzie ich szukać? Na specjalnej mapie.

Najlepsze kempingi w Polsce. Gdzie zaplanować wakacje pod namiotem? [LISTA] Najlepsze kempingi w Polsce. Gdzie zaplanować wakacje pod namiotem?

Wakacje pod namiotem w Polsce. Mapa legalnych miejsc biwakowych

W Polsce zasady biwakowania zmieniły się od 2019 roku. Wtedy wszedł w życie program Lasów Państwowych o nazwie "Zanocuj w lesie". W projekcie biorą udział nadleśnictwa z całej Polski, tylko od marca 2022 roku z powodu konfliktu zbrojnego w Ukrainie wyłączono województwa ze wschodu kraju - podlaskie, lubelskie, podkarpackie oraz wschodnią część warmińsko - mazurskiego.

Pozostałe regiony wciąż są dostępne. Miejsca, gdzie można zanocować legalnie i na dziko sprawdzicie na Mapie Banku Danych Lasów bądź na Turystycznej Mapie Polski. Miejsca, gdzie biwak jest dozwolony są oznaczone na czerwono bądź ciemnopomarańczowo. Mapę można też pobrać w formacie ZIP ze strony Lasów Państwowych.

Pamiętajcie, aby zgłaszać do odpowiedniego nadleśnictwa, gdy chcecie biwakować dłużej niż dwie noce w jednym miejscu oraz gdy jest was dziewięcioro lub więcej. Krótszych biwaków i w mniejszych grupach nie trzeba nigdzie zgłaszać.

Kemping Pierwszy raz jedziesz pod namiot? Podpowiemy ci, jak się przygotować

Więcej o: