Inflacja dotknęła sanatoria. Sprawdź, ile zapłacisz za pobyt w uzdrowisku w 2023 roku. NFZ opublikował stawki

Pobyt w sanatorium to doskonała szansa na wypoczynek i zadbanie o swoje zdrowie. Szerokie oferty zabiegów zachęcają kuracjuszy, jednak w tym roku w cennikach pojawią się kolejne podwyżki. Warto dowiedzieć się, ile w tym roku zapłacimy za wypoczynek w uzdrowisku.

Pewne grupy mogą liczyć na refundację wyjazdu do sanatorium. Nie oznacza to jednak, że będąc na miejscu, nie poniesiemy żadnych kosztów. Skierowanie najczęściej obejmuje podstawową opiekę, a dodatkowe zabiegi niezwiązane z naszym leczeniem będą dodatkowo płatne. Często refundowane nie są koszty zakwaterowania, a wzrosły także ceny za opcjonalne udogodnienia w pokojach.

Jakie koszty poniosą kuracjusze? 

Przede wszystkim NFZ nie pokrywa kosztów transportu, co oznacza, że to na kuracjuszach spoczywa organizacja swojego przejazdu i zapłata za podróż. Również opłaty za nocleg opiekuna (np. w przypadku dzieci lub osób starszych) nie są refundowane. Będąc na miejscu, trzeba także pamiętać o uiszczeniu opłaty klimatycznej. Niekiedy również za część wyżywienia zapłacić będzie musiał kuracjusz. 

Z dodatkowymi kosztami zmierzą się także ci kuracjusze, którzy postanowili rozszerzyć swój pakiet zabiegów o te, które nie są konieczne w leczeniu. Ciężko oprzeć się interesującym ofertom i nowoczesnym zabiegom, szczególnie tym przyrodoleczniczym, jak kąpiele solankowe czy kwasowęglowe. 

Podwyżki cen w uzdrowiskach. NFZ opublikował nowe stawki

Dostępne w sanatoriach pokoje różnią się od siebie standardem, ilością łóżek oraz tym, czy posiadają węzeł higieniczno-sanitarny (łazienkę z dostępem do toalety). Stąd ceny ofert będą się od siebie różnić. 

W okresie od 1 października 2022 do 30 kwietnia 2023 za pokój jednoosobowy pokój z własną łazienką zapłacimy 32,60 zł, za pokój dwuosobowy z łazienką 19,50 zł, a za pokój wieloosobowy również z węzłem higieniczno-sanitarnym cena wynosi 12,50 zł. Naturalnie ceny są niższe, gdy mowa o pokojach bez łazienek. Wówczas będą to kwoty między 10,60 zł a 24,90 zł. 

Zobacz wideo Kraków niczym Bali czy Marrakesz. Trafił do rankingu 10 'najwspanialszych na świecie'

W drugim sezonie rozliczeniowym rozpoczynającym się 1 maja 2023 i trwającym do końca września tego samego roku możemy spodziewać się znacznych podwyżek. Za jednoosobowy pokój z łazienką zapłacimy już 40,90 zł za dzień, za pokój dwuosobowy z łazienką 27,30 zł, a za pokój wieloosobowy w tym samym standardzie będziemy musieli zapłacić 14,80 zł. Z kolei pokoje bez węzłów higieniczno-sanitarnych zostały wycenione między 11,90 zł a 33,20 zł. Najbardziej widoczne są podwyżki w pokojach jedno- i dwuosobowych, a jednocześnie są to opcje najbardziej pożądane. 

Dodatkowe koszty. Zapłacisz również za czajnik

Pokój pokojowi nierówny i za wiele dogodności trzeba dodatkowo zapłacić. Na stronie jednego z ośrodków można zapoznać się z cennikiem za dodatkowe usługi. Tym samym za czajnik w pokoju, telewizor oraz dostęp do internetu wi-fi zapłacimy 30 złotych na turnus, choć w innych miejscach ceny za samo posiadanie telewizora wynoszą około 100 złotych. Jeśli kuracjusze poruszają się samochodami, zapłacą także około 10 złotych za dobę na parkingu. W granicach od kilku do kilkunastu złotych kosztuje również jednorazowa wymiana pościeli i ręcznika. 

Więcej artykułów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Więcej o: