Bajkowe zamki wystawione na sprzedaż. Tańsze niż mieszkanie w Polsce

Ponad 10 tys. zamków w całym kraju, z czego 200 całkowicie zrujnowanych - takie dane przedstawiło Hiszpańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zamków. Wiele z tych wyjątkowych budowli można kupić - jak się okazuje, czasami w niższej cenie, niż mieszkanie w Polsce.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak podaje idealista.com, serwis specjalizujący się w sprzedaży nieruchomości, niektóre lokalne rządy w Hiszpanii zdobywają fundusze i przejmują zamki, by wykorzystać je w celach turystycznych. Nie zawsze to się jednak udaje i wiele budowli popada w ruinę. Z kolei niektóre z nich zostają wystawione na sprzedaż przez właścicieli, którzy nie są w stanie sprostać kosztom utrzymania. Ceny mogą zaskakiwać.

Kraina zamków i warowni

Według danych Hiszpańskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zamków, w tym kraju niezwykłych budowli jest ponad 10 tysięcy, zarówno w lepszym, jak i w gorszym stanie. Nic dziwnego. Na tak imponującą liczbę zamków wpłynęła średniowieczna historia Półwyspu Iberyjskiego - głównie muzułmańska inwazja w 711 roku oraz następująca po niej rekonkwista, czyli odzyskiwanie utraconych ziem przez chrześcijan. 

Toczące się w tym okresie niemal bezustannie wojny wymuszały na obydwu stronach konfliktu potrzebę budowania fortyfikacji

- czytamy na stronie hiszpania-portal.pl

Taniej niż w Warszawie

Jedną z najtańszych propozycji  na portalu "Idealista" jest zameczek w Vallfogona koło Tarragony. Został zbudowany w XI wieku, a w 1191 roku stał się własnością Zakonu Templariuszy. Ma trzy piętra, sześć pokoi i trzy łazienki oraz powierzchnię 600 metrów kwadratowych wraz z działką 1200 metrów kwadratowych. Cena nieruchomości: 650 tys. euro (ok. 3 mln zł).

Z kolei w prowincji Lleida  znajduje się wieża Soldevilla, która była częścią zamku Talarn zbudowanego w XI/XII w. - podaje "Business Insider". Pięć pięter, pięć sypialni, dwie łazienki i piwnicę można nabyć w cenie 450 tys. euro (ok. 2,1 mln zł). 

Zobacz wideo Hiszpania dla rodzin i dla młodych. Gdzie się wybrać?

Może się zatem okazać, że kupno hiszpańskiego zamku będzie tańsze niż zakup mieszkania w Warszawie. Wystarczy zerknąć na ceny nieruchomości. Na portalu domiporta.pl znajdziemy wiele takich przykładów: ulica Złota, "mieszkanie czteropokojowe na sprzedaż, 8,9 mln zł", 151 metrów kwadratowych. Dalej: Warszawa, Śródmieście (Powiśle). Mieszkanie trzypokojowe za 2 350 000 zł - 92 metry kwadratowe. 

OFERTY AVANTI24.PL: Modne spódnice na 2023: rządzi skóra i plisy! Wybieramy fasony sprzyjające sylwetce

Źródła: Idealista.com, Business Insider, domiporta.pl, hiszpania-portal.pl

Więcej o: