Rok szkolny od 15 września? Górale namawiają, a ministerstwo nie mówi "nie"

Stowarzyszenie Gmin Górskich zaproponowało ciekawe rozwiązanie, aby wakacje trwały od 15 czerwca do 15 września i rozłożyć je w czasie dla województw, tak jak ferie. Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy w "Rozmowie 7 pytań" w internetowym radiu RMF FM udzielił poparcia dla tego pomysłu.

Przedstawiciele stowarzyszenia zapewniają, że wprowadzenie różnych terminów wakacji znacznie poprawiłoby jakość wypoczynku.

– Mielibyśmy, nie ma co ukrywać, mniejsze natężenie ruchu turystycznego w tym okresie, co poprawiłoby komfort wypoczynku. Myślę, że zmniejszyłoby korki i kolejki do atrakcji turystycznych, a z drugiej strony byłaby większa dostępność miejsc noclegowych, czy tych atrakcji. Dlatego zdecydowaliśmy się, jako gminy górskie poddać takie rozwiązanie pod dyskusję – powiedział RMF FM wiceprzewodniczący stowarzyszenia i jednocześnie wójt gminy Kościelisko Roman Krupa.

Samorządowcy uważają, że rozciągnięcie ferii na sześć zimowych tygodni sprawiło, że łatwiej znaleźć wolne miejsca noclegowe, a na drogach nie tworzą się korki.

Zalety dla turystyki

Pytany o stanowisko w ten sprawie Gut-Mostowy przyznał wprawdzie, że to pomysł rewolucyjny, ale dostrzega zalety dla turystyki płynące z tego rozwiązania.

- Ministerstwo Sportu i Turystyki popiera ten pomysł. Z punktu widzenia branży turystycznej na pewno byłoby to korzystne. Trzeba rozpatrzeć wszystkie za i przeciw. Tutaj chodzi o system edukacji, rok szkolny w kilku regionach rozpoczynałby się dwa tygodnie później - powiedział w internetowym radiu RMF FM wiceminister.

Minister dodał, że trzeba przeanalizować wszystkie plusy i minusy z punktu widzenia systemu edukacji i zasięgnąć opinii z wielu gremiów.  – To byłaby rewolucja, dlatego trzeba popatrzeć na ten problem szeroko – podkreślił, dodając, że jego resort wysłał w tej sprawie pismo do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Jak na razie środowisko nauczycielskie jest zdystansowane do tego pomysłu. Pytany przez "Gazetę Wyborczą" o pomysł górali wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof  Baszczyński miał odpowiedzieć: – Wywróciłoby to szkolne życie do góry nogami i mam wątpliwości, czy to dobre rozwiązanie, ale to oczywiście nie znaczy, że nie należy rozpocząć dyskusji na ten temat.

Źródła: RMF FM / "Gazeta Wyborcza" 

Więcej o: