Jak wybrać sanatorium? Podpowiadamy, jakie uzdrowiska będą odpowiednie m.in. dla sercowca czy cukrzyka

Wyjazdy do sanatorium w Polsce cieszą się dużą popularnością. Kuracjusze mogą podreperować zdrowie i wypocząć poza miejscem zamieszkania. Już niedługo w życie wejdą także nowe zasady dotyczące wyboru uzdrowiska - teraz to pacjent będzie decydował, gdzie chce jechać. Gdzie warto pojechać z konkretnymi schorzeniami? Podpowiadamy.

W sanatoriach szykują się duże zmiany. Obecnie pacjenci, którzy chcą skorzystać z leczenia sanatoryjnego, muszą umówić się na wizytę do lekarza. Otrzymane wówczas skierowanie wysyła się do wojewódzkiego oddziału NFZ, gdzie specjalista zaleca, jaki region kraju będzie odpowiedni. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że to niedługo się zmieni. Skierowania będą elektroniczne, a wybór uzdrowiska zostanie pozostawiony kuracjuszom. 

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Jakie sanatorium wybrać? 

Wybór odpowiedniego uzdrowiska to ważna decyzja. Każde z nich charakteryzuje się różnymi profilami leczniczymi. Miejsce, które wybrał pacjent po zawale serca, może być więc niekonieczne odpowiednie dla osób z chorobami ortopedycznymi. Przed podjęciem decyzji warto więc dokładnie zapoznać się z ofertą sanatoriów i sprawdzić, czy możemy w nich wyleczyć nasze dolegliwości. 

Dobrze zapoznać się także z walorami leczniczymi obecnymi na miejscu. Na przykład w Kamieniu Pomorskim znajdziemy borowinę i solanki, a Solec ma do zaoferowania wody siarczkowe, które świetnie sprawdzają się w leczeniu reumatyzmu czy chorób skóry. 

Jakie sanatorium z chorobami kardiologicznymi i nadciśnieniem? 

Choroby kardiologiczne są związane z sercem i całym układem krążenia. Wymienia się wśród nich m.in. chorobę wieńcową lub niedokrwienną, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę, niewydolność serca czy udar mózgu. Gdzie możemy udać się w przypadku diagnozy lub ryzyka wystąpienia tych schorzeń? 

Uzdrowiska zajmujące się leczeniem chorób kardiologicznych i nadciśnienia to m.in.:

  • Ciechocinek, Busko-Zdrój, Dąbki, Duszniki-Zdrój, Muszyna, Gołdap, Inowrocław, Jedlina-Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Kudowa-Zdrój, Nałęczów, Polańczyk, Rabka-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Sopot, Supraśl, Horyniec-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Świnoujście, Ustroń, Ustka, Złockie.

Gdzie leczyć cukrzycę? 

Inną dolegliwością, którą pacjenci leczą w sanatoriach, jest cukrzyca, czyli przewlekła choroba metaboliczna wywołana brakiem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Oto uzdrowiska, które specjalizują się w leczeniu tego schorzenia: 

  • Ciechocinek, Długopole-Zdrój, Horyniec-Zdrój, Rabka-Zdrój, Krynica-Zdrój, Polańczyk, Szczawno-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Ustka, Kołobrzeg, Ustroń, Czerniawa-Zdrój, Wysowa-Zdrój, Żegiestów-Zdrój.

Wyjazd do sanatorium - inne choroby i uzdrowiska

Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych chorób i przykładowe uzdrowiska, w których można je leczyć:

  • choroby ortopedyczno-urazowe - Rymanów-Zdrój, Sopot, Ciechocinek, Dąbki, Duszniki-Zdrój, Inowrocław, Iwonicz-Zdrój, Kamień Pomorski, Kołobrzeg Kudowa-Zdrój, Muszyna, Połczyn-Zdrój, Rabka-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Ustka, Ustroń, Wapienne, Wieniec-Zdrój,
  • choroby nerek i dróg moczowych - Jedlina-Zdrój, Krynica-Zdrój, Cieplice, Szczawno-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Wysowa-Zdrój,
  • choroby górnych dróg oddechowych - Jedlina-Zdrój, Kołobrzeg, Polańczyk, Świnoujście, Supraśl, Sopot, Dąbki, Ciechocinek, Ustka, Muszyna,
  • choroby reumatologiczne - Czerniawa-Zdrój, Augustów, Gołdap, Kołobrzeg, Przerzeczyn-Zdrój, Krasnobród. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: