Nowe uzdrowisko na mapie Polski? Mieszkańcy mobilizują się, sprzedając grunty. "Ewenement na Podhalu"

Czarny Dunajec to niewielka wieś położona w województwie małopolskim. Chociaż obecnie nie należy do popularnych turystycznie miejsc, to być może już niebawem się to zmieni. Gmina marzy, by to właśnie tutaj powstało uzdrowisko.

Obecnie aż 45 miejscowości w Polsce może poszczycić się statusem uzdrowiska. Są to miejsca, które mają złoża naturalnych surowców (m.in. wody mineralne, glinki i borowiny) oraz klimat o właściwościach leczniczych. Na ich obszarze znajdziemy też zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, a kuracjusze wybierają się tam w celach rehabilitacyjnych, leczniczych i wypoczynkowych. Do spełnienia m.in. tych wymagań chce dążyć Czarny Dunajec. 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Czarny Dunajec nowym uzdrowiskiem? 

Czarny Dunajec już w 2016 roku uzyskał status ochrony uzdrowiskowej i kandyduje do uzyskania statusu uzdrowiska. Na miejscu znajdują się złoża torfu borowinowego, a także malownicze krajobrazy, które sprawiają, że jest to ciekawa alternatywa dla innych górskich miejscowości. Jednak aby doszło do spełnienia marzenia, konieczne jest wybudowanie półtorakilometrowej drogi, sieci wodociągowej, kanalizacji i studni głębinowych. 

Powietrze w niektórych uzdrowiskach pozostawia wiele do życzenia. Poznaliśmy najnowszy ranking smogowy.Powietrze w uzdrowiskach pozostawia wiele do życzenia. Znamy ranking smogowy

Gmina Czarny Dunajec nie posiada na dzień dzisiejszy ani metra w strefie uzdrowiskowej, jeżeli chodzi o grunt, zainteresowanie jednak mieszkańców jest tak duże, że oni zgodzili się, co jest ewenementem na Podhalu, sprzedać i zamieniać grunty pod to, żeby to uzdrowisko powstało

- powiedział wójt gminy Czarny Dunajec, Marcin Ratułowski w materiale TVP3 Kraków.

Polskie miejscowości chcą uzyskać status uzdrowiska

Czarny Dunajec to niejedyne miejsce, które chciałoby przyciągać turystów i kuracjuszy. Podobne aspiracje ma też Gmina Łabowa. Zdaniem władz w Kamiannej, niewielkiej wsi w województwie małopolskim, znajdują się źródła wód leczniczych. Obecnie już od dwóch lat włodarze przygotowują się do wykonania tam odwiertów. W przypadku odnalezienia złóż, miejsce będzie ubiegać się o status uzdrowiska. 

Kolejna miejscowość będzie uzdrowiskiem? Gmina przyznaje, że koszta są ogromne.Kolejna miejscowość otrzyma status uzdrowiska? "To byłby hit na skalę krajową"

Jednak to nie wszystko. Jak podały lokalne władze, Lidzbark Warmiński już wkrótce, bo 2023 roku, oficjalnie stanie się uzdrowiskiem. To położone w województwie warmińsko-mazurskim miasto wyróżnia wyjątkowy klimat sprzyjający leczeniu zaburzeń neurologicznych i narządów ruchu. Dodatkowo na jego terenie znajdziemy termy oraz tężnie.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: