Od nowego roku dodatkowa grupa skorzysta z sanatoriów. Zmiany dotyczą blisko 850 tysięcy osób

Polskie sanatoria w najbliższym czasie czeka rewolucja. Jedna ze zmian, które wejdzie w życie wraz z nowym rokiem, dotyczy listy uprawnionych do wyjazdów do sanatorium. Już niebawem z leczenia uzdrowiskowego będzie mogła skorzystać też nowa grupa osób.

Pobyt w sanatorium finansowany jest ze środków publicznych. Tego typu działanie skierowane jest przede wszystkim do osób, które są przewlekle chore. Z ośrodków często korzystają również osoby wymagające rekonwalescencji po przebytym urazie, operacji lub chorobie. Jeśli istnieją odpowiednie powody, skierowanie mogą otrzymać nie tylko seniorzy, ale również osoby w średnim wieku, a nawet dzieci.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Sanatorium dla rolnika

Do ośrodków skierować może m.in. KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Na mocy obecnych przepisów, z możliwości mogą skorzystać rolnicy aktywni zawodowo. 15 czerwca 2022 roku weszły w życie zmiany, z których skorzysta szersza grupa osób. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wprowadziła udogodnienia dla seniorów, którzy wcześniej pracowali w gospodarstwach.

Od 1 stycznia 2023 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego otrzyma możliwość skierowania na turnus rehabilitacyjny uprawnionych do otrzymywania emerytury rolniczej. Rekonwalescencja trwać będzie 21 dni.

Jak skorzystać z sanatorium dla rolnika-emeryta?

Wniosek o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe będzie musiał wypełnić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalista. Dokument trafi następnie do właściwego dla miejsca zamieszkania oddziału KRUS. Pozytywne rozpatrzenie go sprawi, że rolnik-emeryt otrzyma szansę udziału w 21-dniowym turnusie rehabilitacyjnym w jednym z Centrów Rehabilitacji Rolników KRUS. 

Kto skorzysta ze zmian?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego szacuje, że w 2023 roku z możliwości turnusu dla rolnika-emeryta skorzysta zaledwie 600 osób. Instytucja uspokoiła jednak wszystkich chętnych. Docelowo oferta skierowana będzie do 840 tysięcy uprawnionych. Jednocześnie podejmowane będą dotychczasowe działania, skierowane do aktywnie pracujących. Mają one zapobiegać pogorszeniu się stanu zdrowia polskich hodowców, sadowników oraz prowadzących inne gospodarstwa rolne. 

Jak informuje KRUS, rolnicy mogą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego w jednym z sześciu ośrodków instytucji. Zakłady rehabilitacyjne znajdują się w Kołobrzegu, Iwoniczu-Zdroju, Horyńcu-Zdroju, Jedlcu, Świnoujściu oraz Szklarskiej Porębie

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: