Niepokojące doniesienia z Rosji. Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego znaleziono 2,5 tys. martwych fok

Rosyjskie ministerstwo ds. zasobów naturalnych i środowiska poinformowało o martwych fokach znajdowanych na wybrzeżu Morza Kaspijskiego. W ostatnich dniach znaleziono około 2500 osobników zagrożonych wyginięciem.

Foki kaspijskie, nazywane też nerpami kaspijskimi, są jedynymi ssakami morskimi żyjącymi w Morzu Kaspijskim. Zdaniem Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) cierpią one z powodu degradacji środowiska, polowań, a także zmian klimatycznych. Od 2008 roku znajdują się w czerwonej księdze gatunków zagrożonych wyginięciem.

Zobacz wideo Dlaczego Bałtyk umiera?

Martwe foki znalezione w Rosji 

Morze Kaspijskie otacza pięć krajów: Azerbejdżan, Iran, Kazachstan, Turkmenistan i Rosja. To właśnie na jego wybrzeżu w rosyjskiej Republice Dagestanu znaleziono tysiące martwych fok. Jeszcze w sobotę, 3 grudnia tamtejsze władze mówiły o 700 osobnikach, jednak już następnego dnia liczba ta wzrosła do 1700. Z kolei w niedzielę ministerstwo ds. zasobów naturalnych i środowiska Dagestanu poinformowano o 2500 nieżywych ssakach.

Czy można zabrać ze sobą koc z samolotu? Stewardesa tłumaczy.Pasażerowie wynoszą rzeczy z pokładów samolotów. Stewardesa: "szkoda słów"

Władze Republiki Dagestanu stwierdziły, że powody masowych zgonów nie są jasne, jednak najprawdopodobniej stoją za tym przyczyny naturalne. Zaur Gapizow, szef organizacji pozarządowej Kaspijskie Centrum Ochrony Środowiska przyznał w oświadczeniu, że ssaki prawdopodobnie zginęły kilka tygodni temu. Dodał też, że nic nie wskazuje na to, by zostały zabite przez kłusowników. 

Nie było śladów gwałtownej śmierci, żadnych pozostałości sieci rybackich

- poinformowało ministerstwo cytowane przez CNN

Dokładne przyczyny będą znane po otrzymaniu wyników badań laboratoryjnych.

Około 230 wielorybów zostało wyrzuconych na brzeg w Tasmanii.Tragedia u wybrzeży Tasmanii. Ocean wyrzucił na brzeg blisko 230 wielorybów

Nie pierwszy taki przypadek

Doniesienia o martwych fokach napływały także z Kazachstanu w pierwszej połowie listopada. Znaleziono tam ponad 140 martwych osobników. Również wtedy jako przyczynę podawano kwestie naturalne. Biorąc pod uwagę różne dane, liczba zwierząt w Morzu Kaspijskim waha się między 70 tysięcy (według Kaspijskiego Centrum Ochrony Środowiska) a 300 tysięcy (według Federalnej Agencji Rybołówstwa). Mogą one osiągnąć długość ponad 1,6 metra i ważyć nawet do 100 kilogramów. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: