Uzdrowiska wcale nie takie zdrowe? Trzy miejscowości znalazły się wśród smogowych liderów

Chociaż uzdrowiska słyną z właściwości leczniczych, to okazuje się, że warunki tam panujące nie zawsze pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Aż trzy miejscowości znalazły się wśród liderów rankingu Polskiego Alarmu Smogowego.

Najnowszy ranking Polskiego Alarmu Smogowego nie pozostawia złudzeń. Jakość powietrza w wielu polskich miastach pozostawia wiele do życzenia. Dziwić może jednak fakt, że w zestawieniu znalazły się trzy miejscowości uzdrowiskowe. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

W rankingu smogowym królują małe miasta

Ranking smogowy to coroczne zestawienie opracowywane przez Polski Alarm Smogowy, w którym pod uwagę bierze się trzy kategorie - najwyższe stężenie pyłów PM10 i benzoalfapirenu oraz liczbę smogowych dni. We wszystkich z nich liderem została dolnośląska Nowa Ruda. W czołówce znalazł się również Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Pszczyna czy Wodzisław Śląski. Co ciekawe, na liście przeważają małe i średnie miasta oraz wsie. To właśnie tam smog trwał przez dwa do trzech miesięcy w ciągu roku. W Nowej Rudzie powietrze nie nadawało się do oddychania aż 96 dni, czyli prawie całą zimę. 

Zdaniem Krzysztofa Smolnickiego z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego przyszłoroczny ranking może prezentować się jeszcze gorzej na Dolnym Śląsku. W tym roku rozpoczęto tam sprzedaż węgla brunatnego i zniesiono kary za palenie nim.

Trzy uzdrowiska znalazły się w rankingu smogowym

Jak się okazało, w rankingu smogowym znalazły się także trzy polskie uzdrowiska. Jakość powietrza nie prezentuje się najlepiej w Rabce-Zdroju (województwo małopolskie), Szczawnie-Zdroju (województwo dolnośląskie) i Goczałkowicach-Zdroju (województwo śląskie).

Bardzo przykrym spostrzeżeniem jest obecność aż trzech miejscowości uzdrowiskowych w rankingu smogowych rekordzistów. Rabka-Zdrój to aż 800 proc. przekroczenia normy rakotwórczego benzo(a)pirenu. Podobnie w Szczawnie-Zdroju, gdzie normę dla tego zanieczyszczenia przekroczono aż siedmiokrotnie

- przyznał Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Dane obejmują 2021 rok i pochodzą z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: