Nie tylko Grecja, mamy prawdziwy raj na Bałkanach. Bez tłumów, za to z nieziemskimi widokami

Zachwycające ruiny, malownicze krajobrazy i bałkańska kuchnia. Macedonia Północna jest jednym z najbardziej fascynujących, choć wciąż niedocenianych miejsc w Europie. Co warto zobaczyć w tym niewielkim kraju? Podpowiadamy.

Po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku jedna z jej republik przyjęła nazwę Macedonia. Poważnie nadwerężyło to jednak stosunki z sąsiednią Grecją, która posiada region o tej samej nazwie. Kilka lat temu doszło do porozumienia obu krajów. Od 2019 roku oficjalnie funkcjonującą nazwą jest Macedonia Północna. 

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Macedonia Północna - co warto zobaczyć? Odwiedź stolicę 

Skopje, czyli stolica Macedonii Północnej jest miejscem, w którym większość ludzi rozpoczyna swoją podróż. Tu z pewnością nie będziecie narzekać na nudę. W tętniącym życiem mieście znajduje się wiele wąskich, brukowanych uliczek, monumentalnych budynków czy majestatycznych posągów. Najpopularniejszym z nich jest ogromna rzeźba przedstawiająca Aleksandra Wielkiego, która stoi na głównym placu. Wśród jednych z ciekawszych atrakcji wymienia się tutaj Stary Bazar. Na miejscu można poczuć wielokulturowy klimat i zakupić lokalne wyroby rzemieślnicze. 

Ceny publicznych toalet szokują internautów. Oburzenia nie kryła także Katarzyna Bosacka. Szokujące ceny publicznych toalet. Internauci nie kryją oburzenia

Zobacz największy park narodowy Północnej Macedonii

Innym wartym uwagi miejscem jest niezwykły Park Narodowy Mawrowo, czyli największy, a przez wielu uznawany także za najpiękniejszy w kraju. Czekają tu na was lasy, wąwozy i wodospadów - będzie to nie lada gratka dla miłośników natury oraz aktywnego wypoczynku. Warto wybrać się tu na wyprawę górską, by zdobyć najwyższy szczyt Albanii i Macedonii - Korab liczący 2764 m n.p.m.

Największymi atrakcjami w okolicy jest tu m.in. zatopiony kościół św. Mikołaja czy zachwycający wodospad Duf. 

Wybierz się nad Jezioro Ochrydzkie

Jezioro Ochrydzkie leży na granicy Macedonii oraz Albanii i każdego roku zapiera dech w piersiach odwiedzających je urlopowiczów. Zachwycą was tu piękne górskie krajobrazy, liczne zabytki i krystaliczna woda. 

Na jednym z tych pagórkowatych wybrzeży mieści się jedna z najstarszych osad w Europie - Ochryda. Warto odwiedzić tu przede wszystkim malowniczo położony na skraju jeziora kościół św. Jana w Kaneo. Cały obszar wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rosjanie uciekają przed mobilizacją Rosjanie uciekają przed mobilizacją. Ścisk i tłok na lotniskach

Macedonia Północna - co warto wiedzieć przed wyjazdem? 

Macedonia Północna nie jest członkiem Unii Europejskiej, jednak aby przekroczyć granice, wystarczy nam dowód osobisty. W kraju możemy przebywać do 90 dni bez wizy, a w przypadku pobytu dłuższego niż 24 godziny musimy dopełnić obowiązku meldunkowego. Dokonamy tego na najbliższym komisariacie.

Walutą obowiązującą w Macedonii Północnej jest denar macedoński. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: