Rosjanie uciekają przed mobilizacją. Ścisk i tłok na lotniskach

Po ogłoszeniu przez Putina mobilizacji - Rosjanie masowo opuszczają kraj. Wzmożony ruch samolotowy można oglądać na portalu flightradar24, ceny biletów lotniczych osiągają astronomiczne kwoty, a lotniska pękają w szwach. Portal Nexta opublikował zdjęcie mężczyzn w wieku poborowym, którzy czekają tylko na moment, aby znaleźć się w samolocie i uciec z kraju. Zdjęcie zrobiono na lotnisku we Wnukowie.

Władimir Putin ogłosił "częściową mobilizację". Szef resortu obrony Rosji Siergiej Szojgu dodał, że werbunek obejmie 300 tys. poborowych.

W wielu miastach zaczęto protestować. Inni szukają sposobu, jak uniknąć "pójścia w kamasze". W rosyjskojęzycznej wyszukiwarce Google popularna stała się fraza "как сломать руку", co oznacza "jak złamać rękę". Kolejni zaczęli masowo wyjeżdżać. I choć ceny biletów znacznie wzrosły, to jak podaje Bartłomiej Wypartowicz, redaktor serwisu defence24.pl bilety do Erywania i Stambułu "zostały wyprzedane w ciągu kilku minut". Portal flightradar24 zaś opublikował wzmożony ruch samolotów z Moskwy i Sankt Petersburga.

Zdjęcie zaś z lotniska we Wnukowie opublikował portal Nexta. Można na nim zobaczyć mężczyzn w wieku poborowym czekających na moment, gdy będą mogli wsiąść na pokład samolotu.

Patriarcha zabiera głos

Uspokoić panikę i jednocześnie zachęcić do służby postanowił patriarcha moskiewski Cyryl I. - Idź odważnie, aby wypełnić swój wojskowy obowiązek. I pamiętaj, że jeśli umrzesz za swój kraj, będziesz z Bogiem w Jego królestwie, chwale i życiu wiecznym – powiedział.

Lotnisko we Lwowie Lotnisko we Lwowie jest gotowe do wznowienia działalności. "To nie Donbas"

Niemcy chcą przyznać im azyl polityczny

Zachód podejmuje różne strategie w obliczu ogłoszonej mobilizacji. Niemcy ogłosiły gotowość przyjęcia Rosjan, tłumacząc, że w ten sposób chcą utworzyć antyputinowską diasporę. Inne kraje nawet nie rozważają tego pomysłu.

 - Kto odważnie sprzeciwia się Putinowi i tym samym naraża się na wielkie niebezpieczeństwo, może ubiegać się o azyl polityczny w Niemczech - powiedziała szefowa MSW Niemiec Nancy Faeser w "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Minister dodała, że każdy z nich przejdzie szczegółową kontrolę i traktowany będzie indywidualnie. 

Dwutygodniowy urlop turystów na Gran Canarii został przerwany po tygodniu z powodu pandemii COVID-19 Wakacje przerwała pandemia COVID-19? Możesz domagać się zwrotu części środków

Polska razem z krajami bałtyckimi

Polskie władze zapowiedziały, że zgodnie z ogłoszonym rozporządzeniem Rosjanie wpuszczani do naszego kraju nie będą. Taką deklarację można było usłyszeć w programie "Graffiti" na antenie Polsat News. - Kraje bałtyckie podjęły decyzję, że nie będzie żadnych ulg, jeżeli chodzi o wpuszczanie Rosjan. Po prostu jest ryzyko działań hybrydowych i prowokacji. Pod płaszczykiem dezercji mogą przenikać na teren tych krajów dywersanci, czy ludzie związani z rosyjskimi siłami zbrojnymi - wyjaśnił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Źródła: Nexta / Polsat News / "Frankfurter Allgemeine Zeitung"

Więcej o: