Sezon na Majorce był zbyt udany. Władze mają pomysł, jak zniechęcić turystów do przyjazdu

Branża turystyczna na Majorce ma za sobą kolejny udany sezon letni. Zdaniem niektórych polityków był on jednak... zbyt udany. Wśród planów na kolejny rok znalazł się pomysł podniesienia podatku turystycznego. Rozwiązanie miałoby ograniczyć liczbę przyjezdnych na wyspę.

Majorka jest największą i najpopularniejszą wyspą archipelagu Balearów. Wysokie temperatury, lazurowa woda i tętniące życiem ulice co roku przyciągają miliony podróżników z całego świata. Tak też było i w tegoroczne wakacje. Spragnieni podróży po pandemicznych ograniczeniach turyści, tłumnie odwiedzali hiszpańską wyspę. Tak tłumnie, że politycy uznali, że w niektórych miejscach była aż przepełniona. Aby zapobiec podobnym sytuacjom w kolejnym sezonie, rozważają podniesienie podatku turystycznego. 

Zobacz wideo Turysto! Są gesty, które mogą zaprowadzić do więzienia

Majorka chce podnieść podatek turystyczny 

Jak donoszą lokalne media pomysł podniesienia podatku dla turystów rozważają dwa ugrupowania polityczne - Més i Podemos. Ich zdaniem podwyżka pomogłaby ograniczyć napływ zbyt dużej liczby przyjezdnych w miesiącach letnich, a także zniechęcić to tzw. turystyki ekscesów.

Obecnie podróżni zatrzymujący się w hotelach pięciogwiazdkowych muszą zapłacić dodatkowo podatek w wysokości czterech euro za osobę za noc. Wprowadzenie planu w życie oznaczałoby, że kwota ta wzrosłaby do sześciu euro. Pomysł polityków nie przypadł do gustu przedstawicielom branży turystycznej.

Hotelarze protestują. "Jesteśmy zaskoczeni" 

Głos w sprawie zabrało stowarzyszenie hotelarzy na Majorce - Federacion Empresarial Hotelera de Mallorca (FEHM), którego zdaniem jest to próba ukrycia nieumiejętnego zarządzania usługami publicznymi oraz ruchem turystycznym.

Próba zatuszowania i usprawiedliwienia niedociągnięć polityków poprzez karanie gości przebywających w regulowanych obiektach na Majorce nie jest żadnym rozwiązaniem. Po raz kolejny zostało to zademonstrowane w tym sezonie i jest wynikiem zaniedbania ze strony rządzących

- zaznaczyła przewodnicząca federacji, María José Aguiló cytowana przez "Majorca Daily Bulletin". 

Zdaniem hotelarzy wprowadzenie w życie proponowanego rozwiązania byłoby karą dla turystów, którzy decydują się na pobyt w legalnie działających kwaterach. Zwrócili uwagę na fakt, że politycy robią zbyt mało w kierunku zwalczania nielegalnie wynajmowanych miejsc noclegowych, których właściciele nie odprowadzają opłat do budżetu państwa. 

Stowarzyszenie zauważyło, że od momentu wprowadzenia podatku w 2017 roku politycy przekonywali, że opłata nie odstrasza turystów. Teraz wskazują, że podwyżka miałaby pomóc w ograniczeniu liczby przyjezdnych. "Jesteśmy zaskoczeni tymi rozbieżnymi komunikatami" - podsumowała Maria José Aguiló.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: