Szczęściarze mogą zobaczyć jedną. Polka uchwyciła na Bałtyku aż trzy. Niebywałe zjawisko

Trąby wodne to bardzo ciekawe zjawisko meteorologiczne. Największe powstają w strefach tropikalnych, ale ich mniejsze wersje powstają również na Morzu Bałtyckim. W sobotę 17 września zauważono taki fenomen u wybrzeży Niemiec.

Trąba wodna jest zjawiskiem meteorologicznym, które powstaje nad powierzchnią dużych zbiorników wodnych. Wyglądem przypomina wąski lejek, kolumnę, która połączona jest z podstawą chmury deszczowo-kłębiastej (cumulonimbus). Wbrew pozorom trąby nie tworzy woda morska, lecz chmura mikroskopijnych kropel wody. Takie zjawisko zostało zaobserwowane kilka dni temu na Morzu Bałtyckim.

Trąby wodne na Morzu Bałtyckim. Zjawisko zaobserwowano w Niemczech

W sobotę około południa nad Morzem Bałtyckim zauważono trzy trąby wodne. Miało to miejsce w Dierhagen niedaleko Rostock w Niemczech. Wodne tornada pojawiły się daleko od brzegu, dlatego nie było obaw, że zjawisko wyrządzi szkody i zagrozi osobom przebywającym na plaży. Pojawieniu się trąb towarzyszył niezwykle silny wiatr. Warto dodać, że trąby wodne powstają stosunkowo często nad wodami Bałtyku.

Zobacz wideo Sylwia Bomba o spędzaniu wakacji bez dzieci. "Podróż bez dziecka jest połową podróży"

Jak powstaje to niesamowite zjawisko? Kluczowym czynnikiem jest duża różnica temperatur

Z takim fenomenem mamy do czynienia, kiedy powietrze jest wznoszące się, ciepłe, wilgotne i niestabilne. Poza tym istotny będzie tu gwałtowny rozwój chmury konwekcyjnej. Powstaniu trąby wodnej sprzyja wysoka różnica temperatur podstawy chmury i powierzchni morza. Napływające chłodne, arktyczne masy powietrza spotkały się tu z jeszcze ciepłym Morzem Bałtyckim. Takie wiry wyrastające z chmur burzowych są zazwyczaj niegroźne. Czas trwania trąby wodnej jest raczej krótki, trwa zwykle około kilkunastu minut. Najczęściej spotyka się takie wodne tornada w strefach tropikalnych i subtropikalnych.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: