Trudna sytuacja Rosjan w Turcji. Dwa duże banki zawieszają obsługiwanie kart Mir

Dwa duże tureckie banki Isbank i Denizbank zawiesiły korzystanie z rosyjskiego systemu płatniczego Mir. To wynik działań USA, które objęły sankcjami dyrektora naczelnego Krajowego Systemu Płatności Kartowych (NSPK) Banku Rosji.

Po nałożeniu sankcji na Rosję i wycofaniu się z rynku rosyjskiego spółek Visa i Mastercard – system Mir jest jedynym, który umożliwia dokonywania płatności obywatelom Federacji Rosyjskiej poza granicami kraju. Teraz to się zmieni.

Zobacz wideo W co gra Turcja ws. NATO?

Jak podaje agencja Reutera, Waszyngton rozszerzył sankcje i objął nimi dyrektora naczelnego Krajowego Systemu Płatności Kartowych (NSPK) Banku Rosji.

Departament Skarbu USA w sierpniu wysłał list do dużych tureckich firm, w którym zawarł ostrzeżenie, że jeśli przedsiębiorstwa te nadal będą utrzymywały stosunki handlowe z rosyjskimi firmami objętymi sankcjami – grozi im kara finansowa. 

Jednak, jak podaje Reuters, decyzja ministerstwa skarbu USA z 15 września i wciągnięcie na listę sankcyjną dyrektora Krajowego Systemu Kart Płatniczych Rosji – znacznie wpłynęły na decyzje dwóch tureckich banków.

Isbank, którego akcje w poniedziałek spadły o 10 proc., oświadczył, że "dąży do prowadzenia swojej działalności zgodnie z ustawodawstwem krajowym oraz prawem międzynarodowym, regulacjami i zasadami prowadzenia działalności komercyjnej".

Dwutygodniowy urlop turystów na Gran Canarii został przerwany po tygodniu z powodu pandemii COVID-19Wakacje przerwała pandemia COVID-19? Możesz domagać się zwrotu części środków

"Obecnie nie jesteśmy w stanie świadczyć usług w Mirze. Bank działa zgodnie z międzynarodowymi przepisami dotyczącymi sankcji" – czytamy w komunikacie Denizbanku.

Pozostałe tureckie banki wciąż utrzymują możliwość płatności kartami Mir. To Halkbank, Vakifbank i Ziraat. Jak podaje Reuters, indeks bankowy Stambułu w poniedziałek spadł o ponad 9 proc. Jeden z bankierów wyraził obawę, że tak zwane wtórne sankcje mogą być wymierzone w tureckie banki i firmy.

Lotnisko we LwowieLotnisko we Lwowie jest gotowe do wznowienia działalności. "To nie Donbas"

Zbyt bliskie relacje 

Turcja jako członek NATO sprzeciwia się polityce nakładania sankcji na Rosję i utrzymuje bliskie relacje zarówno z Moskwą, jak i Kijowem. Potępiła też rosyjską inwazję i wysłała na Ukrainę drony dla zachowania równowagi dyplomatycznej.

Jednak Zachód jest zaniepokojony, że więzi gospodarcze pomiędzy Turcją a Rosją są zbyt mocne. Tym bardziej że w ubiegłym tygodniu doszło do spotkania Erdogana i Władimira Putina w Uzbekistanie.

Źródło: Agencja Reutera 

Więcej o: