Rosjanie nie wjadą do Polski. Wprowadzono oficjalny zakaz

Polska dołączyła do Estonii, Litwy i Łotwy i wprowadziła ograniczenia dla turystów z Rosji. "Tylko szerokie, dotkliwe sankcje mogą w zdecydowany sposób uderzyć w reżim Putina" - napisał na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Jak czytamy na stronie rządowej, Polska zaostrzyła ograniczenia wjazdu obywatelom Rosji na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. To wynik uzgodnień premierów Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Rządowi RP udało się wypracować wspólne stanowisko i innymi bałtyckimi krajami dotyczące możliwości podróżowania.

Zobacz wideo "Fuj", "To smutne". Pokazaliśmy efekt sprzątania plaży

Zgodnie z nowymi przepisami obywatele Federacji Rosyjskiej nie będą mogli wjechać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez granicę zewnętrzną w celach gospodarczych, sportowych, turystycznych czy kulturalnych. Od 26 września ograniczona zostanie także możliwość wjazdu przez lotnicze i morskie przejścia graniczne.

Rozporządzenie podpisał już szef MSWiA Mariusz Kamiński. "To efekt wspólnych uzgodnień Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Tylko szerokie, dotkliwe sankcje mogą w zdecydowany sposób uderzyć w reżim Putina" - napisał na Twitterze.

Nowe przepisy nie oznaczają całkowitego zakazu wjazdu dla Rosjan. W mocy utrzymane są wspólnie uzgodnione, uzasadnione wyjątki. Wśród nich są m.in. dysydenci, przypadki humanitarne, a także posiadacze zezwoleń na pobyt, kierowcy transportowi i członkowie misji dyplomatycznych.

Potrzebna mobilizacja pozostałych państw

"Inicjatywa ma na celu zmobilizowanie pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej i jej instytucji do przyjęcia wspólnego stanowiska w zakresie ograniczenia, innych niż całkowicie niezbędne, podróży obywateli rosyjskich" – czytamy w komunikacie MSWiA.

Źródło: gov.pl 

Więcej o: