Czarny Staw pod Rysami to nie tylko piękne widoki. Atrakcyjna trasa na jesienny wypad w Tatry

Czarny Staw pod Rysami to atrakcyjny punkt na mapie tatrzańskich szlaków zarówno pod względem malowniczych widoków, jak i ciekawych tras. Sąsiaduje z Morskim Okiem, co sprawia, że wycieczkę można dodatkowo urozmaicić. Sprawdź jak zaplanować wycieczkę oraz który szlak najlepiej wybrać.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tatry poza sezonem wakacyjnym stają się jeszcze piękniejsze. Większa przestrzeń na szlakach, mniej turystów i tłoku, malownicza, barwna jesień, a także sprzyjające warunki sprzyjają planowaniu wycieczek na wrzesień. Czarny Staw pod Rysami to wyjątkowy punkt na mapie, który warto odwiedzić. Przed wyruszeniem na szlak, warto jednak się przygotować i zagłębić w znajomość terenu.

Czarny Staw pod Rysami - jak zaplanować wycieczkę? 

Prawdziwą tatrzańską perełką bez dwóch zdań jest Czarny staw pod Rysami, który nie tylko sprawia wrażenie tajemniczego miejsca, ale także zachwyca surowością i pięknem natury. Ciemna, głęboka tafla jezior otoczona chropowatymi, wysokimi górami robi kolosalne wrażenie. Nic dziwnego zatem, że miejsce to, co roku przyciąga wielu turystów z całego kraju i nie tylko. 

Podróż nad Czarny Staw warto połączyć z sąsiadującym w okolicy Morskim Okiem - akweny są oddalone od siebie zaledwie 30 minut piechotą. Warto więc połączyć oba punkty. Wrażenia są gwarantowane, zdjęcia i kadry niezapomniane, a trasa równie przyjemna i ciekawa. Na podróż warto się jednak odpowiednio przygotować wygodne buty, odpowiednie ubranie na każdą pogodę, zapasy wody i jedzenia to klasyka, bez której wejście na szlak nie jest najlepszym pomysłem. Więcej informacji na temat odpowiedniego wyposażenia na górskie wycieczki znajdziesz w naszym artykule: Jak się ubrać w góry jesienią - ciepły i lekki zestaw krok po kroku

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Wycieczka w Tatry - Czarny Staw pod Rysami 

Podróż warto rozpocząć przy Schronisku PTTK im. Stanisława Staszica nad Morskim Okiem. Następnie schodzimy nad taflę jeziora (1395 m n.p.m.) i wybieramy trasę, którą chcemy okrążyć jezioro. Czas obejścia Morskiego Oka z lewej strony zajmie zaledwie 25 minut, z kolei obejście stawu wzdłuż drugiego brzegu to około 30 minut. Warto wspomnieć, że Czarny Staw jest największym jeziorem w Tatrach (34,5 ha). Spacer przebiega w przyjemnym tempie, bez dużych utrudnień wśród świerków, limb i kosodrzewiny. Po dotarciu na południowo-wschodni brzeg idąc szlakiem czerwonym, ścieżka powoli zaczyna wznosić się ku morenie Czarnego Stawu pod Rysami. Trasa jest łatwa i wygodna, ciągnie się przez kamienne stopnie. Na dotarcie do celu potrzebujemy około 30 minut. W połowie trasy miniemy zjawiskowy wodospad - Siklawa. To dobre miejsce na krótki przystanek, zdjęcia i chwilę odpoczynku. 

Docierając nad Czarny Staw, podziwiać możemy piękno i dzikość przyrody. Tafla jeziora w zależności od pogody i nasłonecznienia wyglada zupełnie inaczej, tym samym tworząc niesamowity klimat. Znad Czarnego Stawu pod Rysami można kierować się zielonym szlakiem na Przełęcz pod Chłopkiem lub na Rysy - kontynując marsz czerwonym szlakiem. Warto jednak podkreślić, że obie trasy uznawane są za trudne i poleca się je jedynie doświadczonym turystom oraz osobami z przewodnikiem. 

Więcej o: