Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Tatry poza sezonem wakacyjnym stają się jeszcze piękniejsze. Większa przestrzeń na szlakach, mniej turystów i tłoku, malownicza, barwna jesień, a także sprzyjające warunki sprzyjają planowaniu wycieczek na wrzesień. Czarny Staw pod Rysami to wyjątkowy punkt na mapie, który warto odwiedzić. Przed wyruszeniem na szlak, warto jednak się przygotować i zagłębić w znajomość terenu.
Prawdziwą tatrzańską perełką bez dwóch zdań jest Czarny staw pod Rysami, który nie tylko sprawia wrażenie tajemniczego miejsca, ale także zachwyca surowością i pięknem natury. Ciemna, głęboka tafla jezior otoczona chropowatymi, wysokimi górami robi kolosalne wrażenie. Nic dziwnego zatem, że miejsce to, co roku przyciąga wielu turystów z całego kraju i nie tylko.
Podróż nad Czarny Staw warto połączyć z sąsiadującym w okolicy Morskim Okiem - akweny są oddalone od siebie zaledwie 30 minut piechotą. Warto więc połączyć oba punkty. Wrażenia są gwarantowane, zdjęcia i kadry niezapomniane, a trasa równie przyjemna i ciekawa. Na podróż warto się jednak odpowiednio przygotować wygodne buty, odpowiednie ubranie na każdą pogodę, zapasy wody i jedzenia to klasyka, bez której wejście na szlak nie jest najlepszym pomysłem. Więcej informacji na temat odpowiedniego wyposażenia na górskie wycieczki znajdziesz w naszym artykule: Jak się ubrać w góry jesienią - ciepły i lekki zestaw krok po kroku
Podróż warto rozpocząć przy Schronisku PTTK im. Stanisława Staszica nad Morskim Okiem. Następnie schodzimy nad taflę jeziora (1395 m n.p.m.) i wybieramy trasę, którą chcemy okrążyć jezioro. Czas obejścia Morskiego Oka z lewej strony zajmie zaledwie 25 minut, z kolei obejście stawu wzdłuż drugiego brzegu to około 30 minut. Warto wspomnieć, że Czarny Staw jest największym jeziorem w Tatrach (34,5 ha). Spacer przebiega w przyjemnym tempie, bez dużych utrudnień wśród świerków, limb i kosodrzewiny. Po dotarciu na południowo-wschodni brzeg idąc szlakiem czerwonym, ścieżka powoli zaczyna wznosić się ku morenie Czarnego Stawu pod Rysami. Trasa jest łatwa i wygodna, ciągnie się przez kamienne stopnie. Na dotarcie do celu potrzebujemy około 30 minut. W połowie trasy miniemy zjawiskowy wodospad - Siklawa. To dobre miejsce na krótki przystanek, zdjęcia i chwilę odpoczynku.
Docierając nad Czarny Staw, podziwiać możemy piękno i dzikość przyrody. Tafla jeziora w zależności od pogody i nasłonecznienia wyglada zupełnie inaczej, tym samym tworząc niesamowity klimat. Znad Czarnego Stawu pod Rysami można kierować się zielonym szlakiem na Przełęcz pod Chłopkiem lub na Rysy - kontynując marsz czerwonym szlakiem. Warto jednak podkreślić, że obie trasy uznawane są za trudne i poleca się je jedynie doświadczonym turystom oraz osobami z przewodnikiem.