Góry Świętokrzyskie - co zwiedzić? Atrakcje regionu jesienią wyglądają przepięknie

Sezon wakacyjny powoli się kończy, a przed nami piękna i kolorowa jesień. Wrzesień do dobry moment na zaplanowanie krótkiego wyjazdu. Gdzie warto się wybrać? Góry Świętokrzyskie to dobry kierunek o tej porze roku. Co warto tam zwiedzić?

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pośród atrakcyjnych górskich kierunków, które warto odwiedzić jesienią, bez wątpienia można wyróżnić Góry Świętokrzyskie. Region obfituje w wiele malowniczych szlaków i widoków, a także masę najróżniejszych atrakcji. Górskie wędrówki, poznawanie lokalnej kultury, smakowanie tradycyjnej kuchni czy zdobywanie szczytów to zaledwie garstka aktywności, jakie czekają na nas w tym barwnym zakątku Polski. 

Góry Świętokrzyskie - atrakcyjny punkt na mapie

Wybierając Góry Świętokrzyskie jako cel naszej jesiennej podróży, warto się wcześniej przygotować i zaplanować podróż. Liczne atrakcje, górskie szlaki i malownicze widoki gwarantują udany czas zarówno dla rodzin, par, jak i dla samotników. 

Są jednymi z najstarszych łańcuchów górskich w Europie, leżą w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej i mają blisko 500 mln lat - mowa oczywiście o Górach Świętokrzyskich, które są coraz popularniejszym celem wyjazdów i urlopów. Region jest atrakcyjny turystycznie zarówno pod względem wszelakich aktywności fizycznych, jak i tych rekreacyjnych. Najważniejszym i największym okolicznym miastem są Kielce, które stanowią centrum regionu, z kolei często wybierane przez przyjezdnych są także mniejsze punkty na mapie, takie jak Nowa Słupia czy Święta Katarzyna.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Góry Świętokrzyskie, co zwiedzić?

Góry Świętokrzyskie to łagodne pasmo górskie, które oferuje głównie niskie wzniesienia i rozległe doliny. Znajdziemy tu jednak wiele kilometrów tras pieszych i rowerowych, które oferują malownicze i piękne widoki. Najpopularniejszym odcinkiem jest trasa licząca 20 kilometrów, która prowadzi przez Świętokrzyski Park Narodowy: ze Świętej Katarzyny przez Łysicę do Nowej Słupi. Do najwyższych szczytów zaliczamy: 

  • Łysica (614 m n.p.m.),
  • Szczytniak (554 m n.p.m.),
  • Bukowa Góra (482 m n.p.m.),
  • Klonówka (473 m n.p.m.).

Punktem na mapie, którego nie sposób ominąć, jest także Jaskinia Raj. To miejsce nie tylko odkryje przed nami przeszłość, ale i pokaże najpiękniejsze i najbardziej intrygujące skały, nieczynne kamieniołomy i pamiątki po dawnym życiu na Ziemi. Jeśli lubimy tego typu atrakcje, warto wybrać się na spacer Świętokrzyskim Szlakiem Archeologicznym. 

Poza aktywnym wypoczynkiem region oferuje także lokalne muzea, zamki, dworki i ciekawe ruiny. Warto odwiedzić Krzemionki Opatowskie - rezerwat archeologiczny chroniący zespół neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego. Ciekawą wiedzę na temat starożytnych hutników zdobędziemy, zwiedzając Osadę Dymarkową. Będąc w okolicy, warto skorzystać też z atrakcji, które oferują Kielce - Pałac Biskupów Krakowskich, Muzeum Zabawy i Zabawek czy Energetyczne Centrum Nauk. 

Więcej o: