Kieleckie Muzeum Zabawek i Zabawy - o zabawkach na serio

O tym, że zabawki są ważną częścią dziecięcego świata, wiedzą zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Ba, któż z nas z łezką w oku nie wspomina własnych przyjaciół z dzieciństwa: wyświechtanego misia z jednym uchem czy konia na biegunach? A czy kupując maluchowi kolejną nowoczesną, interaktywną zabawkę nie myślimy przypadkiem: gdzie te zabawki z dawnych lat? Pewnie ich już nie ma. Są! Drogi Rodzicu, zabierz swoje dziecko do kieleckiego Muzeum Zabawek i wspólnie przeżyjcie to jeszcze raz!

Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach to najstarsze i największe muzeum zabawek w Polsce. Mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym budynku dawnych hal targowych. Codziennie w południe z wieży zegarowej muzeum wylatuje rzeźbiona świętokrzyska Baba Jaga, lecz i bez jej zachęty warto przepaść w budynku na co najmniej kilka godzin. Na ponad 600 m kwadratowych powierzchni zaprezentowano kilka tysięcy eksponatów, wśród nich m.in. lalki, teatralne marionetki, modele samochodów, samolotów, statków i kolejkę elektryczną, zabawki historyczne, ludowe i współczesne.

O tym, że zabawki to często poważna sprawa, przypominają wystawy tematyczne, które nie tylko bawią, ale także uczą. Jeszcze do 1 czerwca br. zwiedzający mogą zobaczyć ekspozycję pt. "Lalki świata - strojnisie, ikony i fetysze" - w sumie ponad 350 lalek z 63 krajów świata. Wśród zbiorów znalazły się lalki znane i te całkiem egzotyczne: z Rosji, Hiszpanii, Japonii, Kuby, Meksyku, Ekwadoru itd. Dzieci mają okazję zobaczyć magiczne bułgarskie martenice, które wróżą przyszłość i szczęście w miłości, tradycyjne japońskie jednookie darumy i unazukin, które kiwając głową odpowiadają nawet na najtrudniejsze pytania. Lalki prezentują tradycyjne stroje z całego świata: kimona, arafatki, szarawary, ubiory historyczne i regionalne, niektóre zaś są wykonane z naturalnych materiałów: liści bananowca (Kuba), skóry foki, liści kukurydzy (Meksyk), skór i drewna. Są podróżniczki w przedziale kolejowym, a także lalka w stroju ślubnym na prawdziwym dużym fiacie. Ciekawostką są także lalki rytualne i obrzędowe (np. kukiełka panny młodej z wyspy Anjouan na Oceanie Indyjskim. Podobne lalki służą w tamtym rejonie do odgrywania scen małżeńskich - symbolicznego, magicznego wprowadzenia przyszłych małżonków do życia w rodzinie). Oczywiście na wystawie nie mogło zabraknąć lalek Barbie, prawdziwych ikon współczesnej popkultury.

Wiele wystaw ma charakter interaktywny, są więc idealne dla małych odkrywców, którzy muszą wszystkiego dotknąć. Przestrzeń zaprojektowano tak, by służyła rekreacji całej rodziny. Oprócz prowadzenia zwykłej działalności wystawienniczej muzeum organizuje m.in. lekcje muzealne, przeglądy filmowe i teatralne, koncerty i turnieje, warsztaty plastyczne (np. robienia lalek czy składania orgiami), pokazy modelarskie i giełdy kolekcjonerskie. Warto śledzić stronę internetową muzeum lub telefonicznie dowiadywać się o bieżących imprezach.

W tym roku Muzeum Zabawek i Zabawy kończy 30 lat. Z tej okazji przygotowano moc wyjątkowych atrakcji. 22 maja otwarta zostanie wystawa ludowych zabawek z Muzeum Etnograficznego w Zagrzebiu, a 9 czerwca - wystawa "Made in Poland" (prezentująca najpopularniejsze zabawki wyprodukowane w polskich spółdzielniach zabawkarskich). 20 czerwca muzeum będzie świętować podczas Festiwalu Zabaw, Zabawek i Widowisk - organizatorzy zaplanowali m.in. wesołe miasteczko w stylu PRL (biała noc).

Kalendarium wszystkich atrakcji znajduje się na stronie internetowej muzeum pod adresem: http://www.muzeumzabawek.eu.

Podczas zwiedzania dzieci mogą pobawić się w kąciku zabaw, a latem także na dziedzińcu muzeum. Działająca od niedawna muzealna kawiarenka zaprasza na pyszne ciastka.

MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY 25 - 367 Kielce, pl. Wolności 2 tel.: (041) 34 440 78 tel./fax: (041) 34 448 19 Muzeum jest czynne codziennie oprócz poniedziałków w godz. 9.00 - 17.00 Ceny biletów: normalny - 8 zł ulgowy - 4 zł bilet na wystawy czasowe - 4 zł. Opłata za wstęp dla posiadaczy karty "EURO26" - 2 zł. Bilet na lekcję muzealną - 4 zł. Promocyjna cena biletów na zwiedzanie połączone z lekcją muzealną: 7 zł. Bilet na lekcję teatralną - 10 zł

Tekst: Paulina Dudek

Więcej o: