Cztery najciekawsze miejsca na Mazurach. To nie tylko Śniardwy i Mamry. Stąd nie będziesz chciał wyjechać

Jesienny wypoczynek w krainie tysiąca jezior to doskonały pomysł niemal pod każdym względem. Brak tłumów i kolejek, niższe ceny i niezapomniany klimat - to zaledwie kilka z zalet organizacji wyjazdu po sezonie. Najpiękniejsze miejsca na Mazurach - nie tylko Śniardwy i Mamry

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mazury to jedno z popularniejszych miejsc rekreacji i wypoczynku wybieranych przez Polaków zarówno w szczycie sezonu jak i w okresie jesiennym. Mekka żeglarstwa, sportów wodnych, atrakcji i pięknych widoków. Najpiękniejsze miejsca na Mazurach to nie tylko Śniardwy i Mamry. Poznaj urokliwe i niszowe miejsca, które zaskakują i mają wiele do zaoferowania. 

Najpiękniejsze miejsca na Mazurach - nie tylko Śniardwy i Mamry

Wypoczynek na Mazurach to cała masa niezapomnianych atrakcji, aktywności i wyjątkowych widoków. Poza licznymi sportami wodnymi na czele z żeglarstwem znajdziemy tam także liczne miejscowości, które mają wiele do zaoferowania. Piękna, dzika i wszechobecna natura dodatkowo sprzyja rekreacji, a ciekawe zabytki i architektura urozmaicą nasz wyjazd. Warto wybrać nieco bardziej niszowe i miej popularne miejsca, które są alternatywą dla Śniardwy czy Mamry, które zazwyczaj są najbardziej oblegane. 

Jezioro Jeziorak to nie tylko malownicze i urokliwe miejsce alei najdłuższe jezioro w Polsce. Warunki i widoki przyciągają żeglarzy i fanów wszelakich sportów wodnych. Warto także wspomnieć, że akwen połączony jest z Morzem Bałtyckim dzięki Kanałowi Elbląskiemu. Bazą i idealnym miejscem dla rozpoczęcia przygody w tym regionie jest odwiedzenie Iławy. Znajdziemy tam sporo klimatycznych portów i przystani. Na Jezioraku znajduje się kilkanaście wysepek, co dla żeglarzy może okazać się przeszkodą, z kolei dla kajakarzy ciekawą atrakcją, która urozmaici trasę. Okolice jeziora są także atrakcyjne dla fanów jednośladów oraz pieszych wycieczek w leśnym zaciszu. 

Kotek Wielki to kolejne miejsce warte odwiedzenia poza sezonem. Najmniejszy akwen na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i znajduje się w gminie Ryn. Chociaż akwen charakteryzuje się dosyć dużym zamuleniem i porastaniem szuwarami, okazuje się także ostojom spokoju i uroczym miejscem na wypoczynek. Nad jeziorem funkcjonuje zaledwie jeden port, położony w miejscowości Zielony Lasek. To prawdziwy raj dla ornitologów i fanów dzikiej przyrody. 

Zobacz wideo S16 - czteropasmówka, która na zawsze może zmienić Mazury

Aktywny wypoczynek na Mazurach

Poza licznymi sportami wodnymi, które oferują niemal wszystkie miejscowości położone na Mazurach, warto skorzystać także z innych dóbr regionu. Ciekawym miejscem historycznym jest Wilczy Szaniec, który pełnił role kwatery głównej Hitlera w latach 1941-1944. To miejsce z bogatą historią ukryte w lasach miejscowości Gierłoż. 

Olsztyn czy Giżycko to miasta, które warto odwiedzić, będąc na Mazurach. Poza ciekawą historią, muzeami, skansenami i urokliwymi uliczkami znajdziemy tam wiele dóbr regionalnych, zabytków i ciekawych budynków. Warto spróbować także lokalnych przysmaków, a przede wszystkim świeżych ryb, podanych na wiele smacznych sposobów. Mosty w Stańczykach to równie ciekawa opcja, która szczególnie przypadnie do gustu fanom architektury. Stanowią one niezwykle urokliwy widok - intrygująco wpisują się w piękny krajobraz.

Więcej o: