Najpiękniejsze miejsca na Mazurach, które warto odwiedzić. Nie tylko Śniardwy i Mamry

Najpiękniejsze miejsca na Mazurach, gdzie odnajdziesz ciszę i spokój. Poznaj zielone tereny Polski, gdzie spróbujesz sił w sportach wodnych, wybierzesz się na grzyby i ryby, a także odpoczniesz od tłumów turystów. To nie tylko jeziora Śniardwy i Mamry, ale również miejsca tajemnicze i piękne. Oto lista mazurskich lokalizacji, które zachwycą cię od pierwszego wejrzenia.

Jeśli marzysz o urlopie na Mazurach, to koniecznie przemyśl wyprawę nad te wyjątkowe miejsca. To atrakcyjne lokalizacje leżące w województwie warmińsko-mazurskim, w których odnajdziesz ciszę i spokój. Słyną z najpiękniejszych krajobrazów i plaż, które nie są uczęszczane przez tłumy turystów. To idealne miejsca do łowienia ryb, zbierania grzybów, a także rozbicia namiotu, lub uprawiania sportów wodnych. 

Zobacz wideo S16 - czteropasmówka, która na zawsze może zmienić Mazury

Najciekawsze miejsca na Mazurach. Tutaj znajdziesz zielone lasy i czystą wodę

Do najpopularniejszych jezior na Mazurach zaliczamy Śniardwy i Mamry. To najchętniej odwiedzane miejsca przez turystów, a w tym także miłośników kajakarstwa. To ogromne tereny, które zachęcają do sportów wodnych, ale też łowienia mazurskich ryb, takich jak węgorz, lin, płoć, szczupak, sandacz, okoń, leszcz, karaś, piskorz, sielawa. Z perspektywy jezior możemy podziwiać fantastyczne widoki na okoliczne lasy, które odbijają się w czystej wodzie. Te znane miejsca to jednak tylko początek najpiękniejszych miejsc na Mazurach. Jest ich o wiele więcej, a nie wszystkie są znane nawet największym miłośnikom jezior. 

Gdzie warto wybrać się na Mazurach? Te miejsca są stworzone do odpoczynku

Jeśli szukasz miejsc, gdzie czeka na ciebie cisza i spokój, to koniecznie wybierz się nad polskie jeziora mazurskie. Grzybiarze w lasach odnajdą przeróżne gatunki, a wędkarze będą mieli pełne ręce roboty podczas łowienia. Popularne jest wynajęcie domków z niewielką plażą, gdzie można rozpalić ognisko lub grilla. W godzinach wieczornych słońce rzuca światło na taflę wody i właśnie wtedy dostrzegamy najpiękniejsze krajobrazy, które pokazują potęgę natury. Odpoczniesz m.in w miejscach takich jak Jezioro Jeziorak, Osada Mamerki, Kanał Ostródzko-Elbląski, a także jezioro Kotek Wielki. Są wyjątkowe!

Wyjątkowe miejsca na mazurach. Poznaj Jezioro Jeziorak i Kanał Ostródzko-Elbląski 

Jezioro Jeziorak to najdłuższe naturalne jezioro w Polsce i znajduje się ono w Pojezierzu Iławskim. Jest otoczone czystymi, zielonymi lasami, które znakomicie widać z poziomu wody. Przeprawa kajakiem, lub rowerem wodnym będzie istnym rajem dla oczu turysty. Na jeziorze znajduje się aż 16 wysp. Na miłośników przygód czeka atrakcja. Na Wielkiej Żuławie na terenie Jeziora, znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Kanał Ostródzko-Elbląski . Znajduje się w okolicy popularnego miasta Elbląga i nadaje się idealnie do sportów wodnych. Jest to żeglowna droga wodna. Ciekawostką jest, że w 1978 fragment kanału uznano za zabytek techniki, natomiast w 2011 został on uznany za pomnik historii.

Te atrakcje na Mazurach nie są znane każdemu! Osada Mamerki i... Kotek Wielki

Do rzadko uczęszczanych przez turystów miejsc na Mazurach, które warto poznać, zdecydowanie warto zaliczyć Osadę Mamerki. Znajduje się tam jeden z najlepiej zachowanych w Polsce kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. To świetne miejsce dla osób, które oprócz wypoczynku na Mazurach chcą aktywnie spędzić czas i coś zwiedzić. Jest to też duży kompleks leśny, który sprzyja spacerom wśród zieleni. Miejscowość znajduje się w samym sercu Mazur i związana jest z tym miejscem pewna legenda. Mieszkańcy głoszą, że znajduje się tam Bursztynowa Komnata. Jeśli chcesz zobaczyć na Mazurach również niewielkie, ale równie urokliwe jeziora, to koniecznie wybierz się nad jezioro Kotek Wielki, które jest zaliczane do jednego z najmniejszych Jezior na Mazurach. To najmniejszy akwen, który zaciekawi cię dość dziką naturą. Często spotkać tu można ptactwo wodne. Zobaczysz tu także gęste szuwary i roślinność dość nietypową dla tego rejonu. 

Więcej o: