Są tacy, którzy zapytani o to, kiedy jechać na Mazury, odpowiedzą: zawsze! I będą mieli sporo racji, gdyż nasza kraina jezior ma wiele uroku niezależnie od pory roku czy prognozowanej pogody. Największą popularnością cieszą się oczywiście Mazury w szczycie sezonu turystycznego, tj. w lipcu i sierpniu. Jest tu wówczas przyjemnie ciepło, a woda w jeziorach ma temperaturę niewiele niższą niż temperatura powietrza. Dominują dni pogodne, słoneczne, choć jeśli zdarzają się opady, to są one najintensywniejsze ze wszystkich miesięcy w roku. Wilgotność powietrza zarówno w lipcu, jak i w sierpniu wynosi 76% i jest to jeden z niższych wyników notowanych na tym terenie. Mazury są jednak piękne o każdej porze roku, a słonecznych dni nie brakuje również w maju, czerwcu, wrześniu czy październiku, kiedy to (prócz czerwca) opady są zdecydowanie mniej intensywne. Jeśli jednak nie zależy nam na kąpielach w jeziorach, to można także wybrać zimowy wypoczynek na Mazurach. Wielbiciele spacerów oraz sportów zimowych z pewnością będą zadowoleni z takiego wyjazdu.
Jak kształtują się temperatury na Mazurach? Zdecydowanie najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień. Temperatura powietrza w ciągu tych dwóch wakacyjnych miesięcy oscyluje wokół przyjemnych 22 stopni Celsjusza, nocą zaś spada do około 14 stopni Celsjusza. Co ważne dla amatorów kąpieli, woda w jeziorach w lipcu osiąga temperaturę około 18 stopni Celsjusza, a w sierpniu jest jeszcze o stopień wyższa. Nieco chłodniej jest w czerwcu, gdy temperatura powietrza w dzień kształtuje się w granicach 19 stopni Celsjusza, w nocy zaś spada do około 11 stopni Celsjusza (woda ma wówczas około 15 stopni Celsjusza). Woda w jeziorach cieplejsza jest we wrześniu (16 stopni Celsjusza), ale średnia temperatura powietrza w ciągu dnia to 17 stopni Celsjusza (w nocy może spadać do 10 stopni Celsjusza). Podobne temperatury w dzień są w maju, noce majowe są jednak chłodniejsze (zaledwie 8 stopni Celsjusza), a woda nie zachęca do kąpieli temperaturą ledwie 10 stopni Celsjusza. Najzimniejszym miesiącem na Mazurach jest styczeń, gdy średnia temperatura w dzień wynosi 0 stopni Celsjusza, w nocy zaś spada zwykle do 3 stopni poniżej zera.
Jezioro Śniardwy Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Wyborcza.pl
Planując urlop warto jest wiedzieć, jaka pogoda na Mazurach jest w czerwcu. Jeśli bowiem nie jesteśmy fanami upałów, można rozważyć wypoczynek nad jeziorami właśnie w czerwcu. Jest to stosunkowo ciepły miesiąc, temperatury w ciągu dnia wzrastają zwykle do około 19 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę, że woda w jeziorach osiąga w tym czasie temperaturę nie niższą niż 15 stopni Celsjusza, zaś noce nie są zbyt zimne, bo temperatura nocą wynosi zwykle do 11 stopni Celsjusza, warto rozważyć wyjazd na Mazury właśnie w czerwcu. Tym bardziej, że obserwacje meteorologiczne wskazują, że w czerwcu z reguły aż przez 18 dni jest pogodnie, a opadów deszczu można spodziewać się zaledwie przez 12 dni w miesiącu.
Jezioro Mamry Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl
Zobacz też: Ciekawe miejsca na Mazurach - odkryj piękno Krainy Tysiąca Jezior
Najbardziej interesującą kwestią dla planujących urlop jest jaka pogoda na Mazurach jest w lipcu. Wyjeżdżając nad jeziora w pierwszym miesiącu wakacji można spodziewać się przyjemnego ciepła. Lipiec to jeden z najcieplejszych miesięcy na Mazurach, termometry w ciągu dnia wskazują tu zwykle 22 stopnie Celsjusza. Noce są chłodniejsze, ale temperatura zwykle oscyluje w granicach 14 stopni Celsjusza. Obserwacje meteorologiczne wskazują, że w lipcu aż przez 18 dni jest słonecznie, a słońce świeci aż 17 godzin w ciągu dnia. Temperatura wody w jeziorach wynosi 18 stopni Celsjusza, są to wręcz wymarzone warunki do wypoczynku nad wodą. Nawet jeśli jednak trafimy na któreś z deszczowych dni lipca, nie powinniśmy zbytnio narzekać, gdyż Mazury są piękne niezależnie od pogody.
A jaka pogoda na Mazurach jest w sierpniu? Okazuje się, że drugi wakacyjny miesiąc może być jeszcze bardziej atrakcyjnym terminem urlopu. Temperatury, podobnie jak w lipcu, utrzymują się w granicach przyjemnych 22 stopni Celsjusza, a woda w jeziorach nagrzewa się do 19 stopni Celsjusza. Noce przynoszą wytchnienie od ciepła, ale temperatura z reguły nie spada poniżej 14 stopni Celsjusza. Meteorolodzy szacują, że w sierpniu można się spodziewać aż 19 słonecznych dni, przy czym promienie słońca towarzyszyć nam będą przez 15 godzin dziennie. Opady są mniejsze niż w lipcu, warto więc rozważyć urlopowy wyjazd na Mazury właśnie w sierpniu.
Zobacz też: Największe jeziora w Polsce. Na czele piękne jezioro Śniardwy [LISTA]