Pogoda na Mazurach: aura sprzyjająca wypoczynkowi. Kiedy jechać na Mazury w tym sezonie?

Pogoda na Mazurach jest szczególnie często przedmiotem zainteresowania urlopowiczów. Ci, którzy zamiast lecieć w tropiki, wolą spędzać wakacje nad rodzimymi jeziorami, przyglądają się długoterminowym prognozom pogody, by wiedzieć, kiedy zaplanować urlop na Mazurach.
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Kiedy jechać na Mazury?

Są tacy, którzy zapytani o to, kiedy jechać na Mazury, odpowiedzą: zawsze! I będą mieli sporo racji, gdyż nasza kraina jezior ma wiele uroku niezależnie od pory roku czy prognozowanej pogody. Największą popularnością cieszą się oczywiście Mazury w szczycie sezonu turystycznego, tj. w lipcu i sierpniu. Jest tu wówczas przyjemnie ciepło, a woda w jeziorach ma temperaturę niewiele niższą niż temperatura powietrza. Dominują dni pogodne, słoneczne, choć jeśli zdarzają się opady, to są one najintensywniejsze ze wszystkich miesięcy w roku. Wilgotność powietrza zarówno w lipcu, jak i w sierpniu wynosi 76% i jest to jeden z niższych wyników notowanych na tym terenie. Mazury są jednak piękne o każdej porze roku, a słonecznych dni nie brakuje również w maju, czerwcu, wrześniu czy październiku, kiedy to (prócz czerwca) opady są zdecydowanie mniej intensywne. Jeśli jednak nie zależy nam na kąpielach w jeziorach, to można także wybrać zimowy wypoczynek na Mazurach. Wielbiciele spacerów oraz sportów zimowych z pewnością będą zadowoleni z takiego wyjazdu.

Temperatury na Mazurach: jak się kształtują?

Jak kształtują się temperatury na Mazurach? Zdecydowanie najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień. Temperatura powietrza w ciągu tych dwóch wakacyjnych miesięcy oscyluje wokół przyjemnych 22 stopni Celsjusza, nocą zaś spada do około 14 stopni Celsjusza. Co ważne dla amatorów kąpieli, woda w jeziorach w lipcu osiąga temperaturę około 18 stopni Celsjusza, a w sierpniu jest jeszcze o stopień wyższa. Nieco chłodniej jest w czerwcu, gdy temperatura powietrza w dzień kształtuje się w granicach 19 stopni Celsjusza, w nocy zaś spada do około 11 stopni Celsjusza (woda ma wówczas około 15 stopni Celsjusza). Woda w jeziorach cieplejsza jest we wrześniu (16 stopni Celsjusza), ale średnia temperatura powietrza w ciągu dnia to 17 stopni Celsjusza (w nocy może spadać do 10 stopni Celsjusza). Podobne temperatury w dzień są w maju, noce majowe są jednak chłodniejsze (zaledwie 8 stopni Celsjusza), a woda nie zachęca do kąpieli temperaturą ledwie 10 stopni Celsjusza. Najzimniejszym miesiącem na Mazurach jest styczeń, gdy średnia temperatura w dzień wynosi 0 stopni Celsjusza, w nocy zaś spada zwykle do 3 stopni poniżej zera.

Jezioro ŚniardwyJezioro Śniardwy Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Wyborcza.pl

Jaka pogoda na Mazurach w czerwcu?

Planując urlop warto jest wiedzieć, jaka pogoda na Mazurach jest w czerwcu. Jeśli bowiem nie jesteśmy fanami upałów, można rozważyć wypoczynek nad jeziorami właśnie w czerwcu. Jest to stosunkowo ciepły miesiąc, temperatury w ciągu dnia wzrastają zwykle do około 19 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę, że woda w jeziorach osiąga w tym czasie temperaturę nie niższą niż 15 stopni Celsjusza, zaś noce nie są zbyt zimne, bo temperatura nocą wynosi zwykle do 11 stopni Celsjusza, warto rozważyć wyjazd na Mazury właśnie w czerwcu. Tym bardziej, że obserwacje meteorologiczne wskazują, że w czerwcu z reguły aż przez 18 dni jest pogodnie, a opadów deszczu można spodziewać się zaledwie przez 12 dni w miesiącu.

Jezioro MamryJezioro Mamry Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz też: Ciekawe miejsca na Mazurach - odkryj piękno Krainy Tysiąca Jezior

Jaka pogoda na Mazurach w lipcu?

Najbardziej interesującą kwestią dla planujących urlop jest jaka pogoda na Mazurach jest w lipcu. Wyjeżdżając nad jeziora w pierwszym miesiącu wakacji można spodziewać się przyjemnego ciepła. Lipiec to jeden z najcieplejszych miesięcy na Mazurach, termometry w ciągu dnia wskazują tu zwykle 22 stopnie Celsjusza. Noce są chłodniejsze, ale temperatura zwykle oscyluje w granicach 14 stopni Celsjusza. Obserwacje meteorologiczne wskazują, że w lipcu aż przez 18 dni jest słonecznie, a słońce świeci aż 17 godzin w ciągu dnia. Temperatura wody w jeziorach wynosi 18 stopni Celsjusza, są to wręcz wymarzone warunki do wypoczynku nad wodą. Nawet jeśli jednak trafimy na któreś z deszczowych dni lipca, nie powinniśmy zbytnio narzekać, gdyż Mazury są piękne niezależnie od pogody.

Jaka pogoda na Mazurach w sierpniu?

A jaka pogoda na Mazurach jest w sierpniu? Okazuje się, że drugi wakacyjny miesiąc może być jeszcze bardziej atrakcyjnym terminem urlopu. Temperatury, podobnie jak w lipcu, utrzymują się w granicach przyjemnych 22 stopni Celsjusza, a woda w jeziorach nagrzewa się do 19 stopni Celsjusza. Noce przynoszą wytchnienie od ciepła, ale temperatura z reguły nie spada poniżej 14 stopni Celsjusza. Meteorolodzy szacują, że w sierpniu można się spodziewać aż 19 słonecznych dni, przy czym promienie słońca towarzyszyć nam będą przez 15 godzin dziennie. Opady są mniejsze niż w lipcu, warto więc rozważyć urlopowy wyjazd na Mazury właśnie w sierpniu.

 Zobacz też: Największe jeziora w Polsce. Na czele piękne jezioro Śniardwy [LISTA]

Prognoza pogody na Mazurach

Więcej o: