Nieoczywisty kierunek wakacyjny - Ekwador, nazywany "krajem czterech światów", potrafi zaskoczyć

Wakacje dla każdego z nas oznaczają coś zupełnie innego - niektórzy preferują góry, inni morze, a jeszcze kolejna grupa woli wypoczynek wśród strych budowli. Ciężko jest zatem znaleźć miejsce, które spełnia wszystkie warunki, jest jednak państwo, które nazywane jest "krajem czterech światów". Ekwador to ciekawy punkt na mapie, który warto bliżej poznać.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wybór idealnego miejsca na wakacje to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli lubimy łączyć różnego rodzaju aktywności oraz przebywać w zróżnicowanych przestrzeniach. Oddalony od Polski o blisko 10 746 00 km Ekwador to prawdziwa mekka dla podróżników. Różnorodność to niesamowity atut tego miejsca, dzięki temu niemal każdy znajdzie tam idealną dla siebie przestrzeń. 

Głuptaki, Galapagos Galapagos. Jedne z najbardziej odizolowanych wysp na Ziemi, gdzie zwierzęta nie uciekają na widok człowieka

Kraj czterech światów - odkryj niesamowity Ekwador

Ekwador dla Polaków jest krajem raczej nieznanym, odległym i tajemniczym. Ten niepozornie mały, zbliżony wielkością do naszego kraju zakątek w Ameryce Południowej to prawdziwy raj różnorodności, koloru i dzikości. Kraj otoczony jest bliżej nam znaną Kolumbią i Peru. Położenie często zniechęca podróżujących, którzy wybierają wyżej wymienione państwa, które również oferują wiele ciekawych atrakcji takich jak Machu Picchu, Święta Dolina Inków czy największe miasto na planecie, do którego nie prowadzi żadna droga lądowa, czyli Iquitos.

Podróż do Ekwadoru z Polski wiążę się z prawdziwą wyprawą, bowiem nie ma bezpośredniego połączenia. Z kolei możemy skorzystać z lotów przesiadkowych i kierować się np. do Amsterdamu skąd dostaniemy się do Quito - stolicy i drugiego pod względem liczby mieszkańców miasta Ekwadoru. Przed podróżą warto odpowiednio się przygotować i pogłębić wiedzę na temat kultury, polityki czy informacji na temat codzienności w tym odległym zakątku świata. 

Zobacz wideo Na wakacje samochodem czy też samolotem - co się bardziej opłaca? Pytamy eksperta

Ekwador - odległy, różnorodny i przepiękny kraj

Jeśli zdecydujemy się na podróż do Ekwadoru, warto bliżej poznać kulturę tego kraju oraz panujące tam normy. Osoby, które znają hiszpański, mogą już na starcie mocno się zaskoczyć, bowiem ekwadorski akcent jest twardy, dość szorstki i znacząco różni się od śpiewnego i delikatnego języka znanego nam w Europie. Obowiązująca waluta to dolar amerykański - lokalna waluta została wycofana w 1999 roku po tym jak kraj mierzył się z najpoważniejszym kryzysem gospodarczym w historii, a pieniądze traciły na wartości z dnia na dzień. 

Określenie "kraj czterech światów" jest uzasadnione faktem, iż kraj uchodzi za jeden z najbardziej różnorodnych terytoriów na świecie. W jego skład wchodzą: Galapagos, wybrzeże, Andy oraz Dżungla Amazońska. Pierwszy z wymienionych kojarzyć się nam może przede wszystkim z barwnych filmów przyrodniczych - odległa dzika wyspa to jeden z najsłynniejszych archipelagów świata. Wyspy oddalone są od Ekwadorskiego wybrzeża o 1000 km i składają się z ponad 100 wysepek o łącznej powierzchni zaledwie 8 km kw. Różnorodność tego miejsca jest niepowtarzalna i wyjątkowa - na Galapagos występują zwierzęta, których nie da się spotkać nigdzie indziej na globie. Wyjazd jednak należy wcześniej zaplanować i dopasować się do obowiązujących przepisów. 

Znacznie bardziej oblegane jest ekwadorskie Wybrzeże. Nazywane "Miami Ameryki Południowej" jest celem wielu turystów, którzy szukają tam odpoczynku w promieniach słońca, dobrej kuchni i ciekawych atrakcji. Jest tam rozbudowana baza noclegowa, fale sprzyjają surfowaniu, a w ofercie znajdziemy masę zorganizowanych wycieczek. 

Trzecim ze "światów" w Ekwadorze są Andy i Aleja Wulkanów. Różnią się diametralnie od wybrzeża i Galapagos, ciągną się przez cały środek kraju od północy do południa. To prawdziwa mekka dla fanów wspinaczek i trekkingu. Do najpopularniejszych tras należy szlak na Wulkan Chimborazo, wznoszący się majestatycznie na 6263 m n.p.m

Niewielki skrawek dżungli amazońskiej to kolejna niesamowita część Ekwadoru. Podziwiać tam możemy niesamowitą faunę i florę - żyje w niej ponad 300 gatunków ssaków, 800 gatunków ryb i 350 gatunków gadów i płazów. Podróż przez dziki teren jest możliwa pieszo lub łodzią przez rzekę. 

Więcej o: