10 powodów, by odwiedzić Belgrad. Jedź, zanim zmieni się w turystyczną mekkę

Belgrad to największe miasto na Bałkanach i metropolia z prawdziwego zdarzenia - często niesłusznie pomijana przez turystów na rzecz miast sąsiednich krajów: Chorwacji i Czarnogóry. Oto 10 powodów, dla których warto odwiedzić stolicę Serbii zanim z miasta dla backpackerów zamieni się w mekkę tysięcy zwykłych turystów - zwłaszcza, że w ofercie AirSerbia znajdziecie loty bezpośrednio z Warszawy od 118 euro w obie strony.
Belgrad, Zemun/ Fot. Dawid Mikoś Belgrad, Zemun/ Fot. Dawid Mikoś Belgrad, Zemun/ Fot. Dawid Mikoś

1. Bogactwo architektoniczne

1. Bogactwo architektoniczne

Jeśli wydaje Wam się, że Belgrad to komunistyczny "moloch", gdzie rządzą brutalistyczne i modernistyczne wieżowce, pragnę wyprowadzić Was z błędu. Oczywiście amatorzy "jugosłowiańskiej" estetyki znajdą tu dla siebie wiele smaczków (choćby w Nowym Belgradzie), trochę nieodbudowanych po atakach NATO ceglaków, ale miasto może pochwalić się równie efektowną zabudową z czasów rządów ottomańskich i węgro-austriackich. Belgrad w końcu ma niezwykle bogatą i barwną historią - to  jedno z najstarszych miast Europy.

Chcecie dowiedzieć się więcej? Zajrzyjcie na bloga autora tekstu: www.masaperlowa.pl

Fot. CC BY 2.0/ Pascal Willuhn/ Flickr.comFot. CC BY 2.0/ Pascal Willuhn/ Flickr.com

Zdjęcie Pentax XG-1 Zdjęcie Lowa buty trekkingowe (650230) Zdjęcie Puccini walizka mała PCFXC
Pentax XG-1 Lowa buty trekkingowe (650230) Puccini walizka mała PCFXC
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Belgrad, Kalemegdan/ Fot. Dawid Mikoś Belgrad, Kalemegdan/ Fot. Dawid Mikoś Belgrad, Kalemegdan/ Fot. Dawid Mikoś

2. Widok na Dunaj i Sawę z fortecy

2. Widok na Dunaj i Sawę z fortecy

Kalemegdan to forteca w Belgradzie wybudowana za czasów celtyckich (chyba wspominałem już, że Belgrad ma bogatą historię?). Nawet jeśli kogoś nie zainteresuje historia tego miejsca (a spamiętać choćby nazwiska wszystkich władców serbskich, którym tutaj oddaje się hołd jest nie lada wyczynem), to z całą pewnością widok jaki rozpościera się z samej góry jest wart wspinaczki. To stąd najlepiej obserwuje się ujście Sawy do Dunaju i jak swoje stalowe muskuły prężą belgradzkie mosty (a jest ich łącznie siedem).

Fot. CC BY 2.0/ Corrado Scropetta/ Flickr.comFot. CC BY 2.0/ Corrado Scropetta/ Flickr.com

Zemun/ Fot. Dawid Mikoś Zemun/ Fot. Dawid Mikoś Zemun/ Fot. Dawid Mikoś

3. Zemun, czyli Stare Miasto w Belgradzie

3. Zemun, czyli Stare Miasto w Belgradzie

Zemun położony jest na zachodnim brzegu Sawy. Założony przez Austriaków, do 1943 roku funkcjonował jako oddzielne miasto. Do dziś zresztą tak postrzegany jest przez mieszkańców: gdy w kawiarni zapytałem o hasło do wi-fi barista odrzekł, żebym po prostu wpisał nazwę miasta i wcale nie chodziło mu o Belgrad. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających? Najważniejszą jest powstała między XIV, a XV wiekiem - w czasie licznych inwazji tureckich - wieża nazywana milenijną. Jest ona jedyną pozostałością po istniejącej tu niegdyś fortecy, o której wspominają zresztą kronikarze z czasów Pierwszej Krucjaty. Stąd rozpościera się niezwykły widok na Stare Miasto.

Belgrad, Zemun/ Fot. Dawid MikośBelgrad, Zemun/ Fot. Dawid Mikoś

Mural/ Fot. Dawid Mikoś Mural/ Fot. Dawid Mikoś Mural/ Fot. Dawid Mikoś

4. Belgrade Free Tour

4. Belgrade Free Tour

Najlepsze rzeczy na świecie są za darmo. Do wielu z opisywanych tu miejsc udało mi się dotrzeć dzięki przewodnikom z Belgrade Free Tour - grupie świetnie przygotowanych do fachu ekspertów, którzy oprowadzają po mieście za przysłowiowy napiwek. Jest to też okazja do poznania innych podróżników. Choć praktycznie nie zdarza się, żeby nikt nie zjawił się o ustalonej godzinie na placu Republiki, w lipcowe popołudnie byłem jedynym uczestnikiem zwiedzania. Moja przewodniczka Kristina nie dała za wygraną i brawurowo oprowadziła mnie po mieście.

Hotel Moskwa/ Fot. CC BY 2.0/ lab604/ Flickr.comHotel Moskwa/ Fot. CC BY 2.0/ lab604/ Flickr.com

Pljeskavica/ Fot. Dawid Mikoś Pljeskavica/ Fot. Dawid Mikoś Pljeskavica/ Fot. Dawid Mikoś

5. Najlepsza pljeskavica

5. Najlepsza pljeskavica

Belgrad to raj dla mięsożerców: to tutaj serwowane są najlepsze pljeskavice (grillowane kotlety z siekanego mięsa) i cevapcici (zapiekane klopsiki). Najlepiej zamówić je w którymś z tradycyjnych lokali zwanych kafanami - ten o najdłużej tradycji nazywa się "?" i mieści się przy ulicy Kralja Petra 6 w centrum miasta.

Fot. CC BY SA 2.0/ George M. Grontas/ Flickr.comFot. CC BY SA 2.0/ George M. Grontas/ Flickr.com

Belgrad, Skadralija/ Fot. Dawid Mikoś Belgrad, Skadralija/ Fot. Dawid Mikoś Belgrad, Skadralija/ Fot. Dawid Mikoś

6. Skadralija

6. Skadralija

Kolejnych atrakcji kulinarnych daleko szukać nie trzeba. Skadralija to fragment centrum z pięknie przystrojonymi knajpkami i muzyką na żywo. Normalnie nazywa się takie miejsca pułapkami na turystów, jednak do Skadraliji - jeśli jakimś cudem zapachy nie skłonią nas do obiadu w którymś z ogródków - warto przyjść choćby po to, żeby zobaczyć nieczynny browar (rozpoznamy go po wielkim muralu), dom poetów (w XIX wieku żył tu Đura Jakšić - serbski odpowiednik Adama Mickiewicza) i old-schoolowe antykwariaty.

Fot. CC BY 3.0/ Zoran Zivotic/ Wikimedia CommonsFot. CC BY 3.0/ Zoran Zivotic/ Wikimedia Commons

Belgrad, Ciglana Club/ Fot. Dawid Mikoś Belgrad, Ciglana Club/ Fot. Dawid Mikoś Belgrad, Ciglana Club/ Fot. Dawid Mikoś

7. Rozrywka

7. Rozrywka

Belgrad ma swoją Silicon Valley. Nie jest to jednak lokalne zagłębie przemysłu nowych technologii, ale ulica (Strahinjića Bana) pełna drogich lokali. Ceny jednak nikogo nie odstraszają - wieczorami wszystkie puby i kawiarnie zapełniają się chcącymi zapomnieć o codziennych sprawach Serbami. Zresztą słyną oni z tego, że zabawę potrafią rozkręcić jak nikt inny. A skąd ten silikon? Uważna obserwacja gości, szczególnie płci żeńskiej, powinna dostarczyć wyczerpującej odpowiedzi.

Fot. CC BY SA 2.0/ vlidi/ Flickr.comFot. CC BY SA 2.0/ vlidi/ Flickr.com

Rakija/ Fot. Dawid Mikoś Rakija/ Fot. Dawid Mikoś Rakija/ Fot. Dawid Mikoś

8. Rakija

8. Rakija

Atrakcja dla podróżnych o mocnych głowach. Rakija to nalewka znana na całych Bałkanach. Najpopularniejsza jest śliwowica, ale z dużą łatwością można też natrafić na inne odmiany - choćby z moreli lub winogron. Rakija serwowana jest w większości barów Belgradu. Jej przyjemnie słodki smak jest jednak zdradliwy - jeśli stracisz rachubę, to znaczy że czas wracać do hotelu.

Fot. CC BY 2.0/ N.E. Solorzano/ Flickr.comFot. CC BY 2.0/ N.E. Solorzano/ Flickr.com

Street Art w Belgradzie/ Fot. Dawid Mikoś Street Art w Belgradzie/ Fot. Dawid Mikoś Street Art w Belgradzie/ Fot. Dawid Mikoś

9. Alternatywny Belgrad

9. Alternatywny Belgrad

Bez względu na dzień tygodnia, tłumy ściągają na centralny plac Republiki i ulicę Terazije. Ale najciekawsze niekoniecznie dzieje się przy głównym deptaku. Czasami warto po prostu zajrzeć w boczną ulicę. Streetart, hipsterskie lokale w postindustrialnych przestrzeniach i niebanalny design - taki jest dzisiejszy Belgrad tworzony przez młodych mieszkańców miasta. Gdzie go szukać? Najlepiej wybrać się do części miasta zwanej Savamala - to tu w pofabrycznych budynkach mieszczą się prawdziwe instytucje kultury alternatywnej: KC Belgrad - przestrzeń artystyczna i wystawowa oraz miejsce co-workingu, czy Mikser, który służy współczesnym projektantom i imprezowiczom.

Savamala/ Fot. Dawid MikośSavamala/ Fot. Dawid Mikoś

Fot. CC BY SA 2.0/ SHARE Conference/ Flickr.com Fot. CC BY SA 2.0/ SHARE Conference/ Flickr.com Fot. CC BY SA 2.0/ SHARE Conference/ Flickr.com

10. Przyjaźni mieszkańcy

10. Przyjaźni mieszkańcy

Język serbski może i brzmi groźnie, ale tego samego na pewno nie można odnieść do samych mieszkańców kraju. Serbowie są otwarci na obcokrajowców i szczerze opowiadają o swoim kraju, problemach i tym, co ich kraj ma najlepszego do zaoferowania. To dumny, ale pomocny i gościnny naród. Przypominający nieco Berlin i nieco Warszawę Belgrad to bezpieczny kierunek, a więc idealny także dla podróżujących w pojedynkę.

Fot. CC BY 2.0/ Jovan Markovic/ Flickr.comFot. CC BY 2.0/ Jovan Markovic/ Flickr.com

Komentarze (31)
10 powodów, by odwiedzić Belgrad. Jedź, zanim zmieni się w turystyczną mekkę
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: pawel

  Oceniono 39 razy 21

  Fajny artykuł, jeżeli ktoś chce się zapoznać z miastem, to na początek wystarczy. Szkoda, że są też tacy, którzy "wszystko wiedzą lepiej", ale trudno - bywa. Dla mnie najlepszy jest Zemun sam w sobie, a do specjałów kulinarnych dodałbym zdecydowanie burek, który wg mnie najlepszy jest właśnie w piekarniach Zemunu.. Belgrad jest nieoczywisty i nie dla każdego - ja Pragą czeską nudzę się po 2 godzinach, a spacerować wzdłuż Dunaju, po stronie Zemunu oczywiście :), mogę godzinami, najchętniej nocą... I nieprawdą jest, że jest niebezpiecznie w Belgradzie - do dużo bezpieczniejsze miasto niż Warszawa chociażby.. Szczerze polecam!

 • Gość: Marian

  Oceniono 20 razy 18

  I całe szczęście, że dla większości komentujących Belgrad nie jest atrakcyjny. Przynajmniej jedna stolica więcej będzie wolna od cebulaków.

 • Gość: mariposa

  Oceniono 19 razy 15

  Hello, I don't speak Polish so I will write in English. I am really sad because of some comments here. Belgrade is really nice city with a very long and rich history. Yes the truth is that there are a lot of different problems with Kosovo and some huge things that happened in the past, but the thing is that you as a tourist can get a lot of amazing information about some other things. Also, you can meet a lot of joyful people and you can talk about million different things with them, not only about Russia and Kosovo and so on... So, please, do not judge strictly on Belgrade, but give him a chance, at least because we, young people, are trying so hard to make e better image of Belgrade.

 • Gość: aaa

  Oceniono 10 razy 8

  Ta dzielnica nazywa się Skadarlija...

 • odmieniecjaskiniowy

  Oceniono 9 razy 7

  Belgrad nie zachwycil mnie, w przeciwienstwie do Nowego Sadu, ktory jest naprawde godny polecenia - prawdziwa perelka!

 • Gość: mz

  Oceniono 9 razy 5

  Fantastyczne miasto, jedno z moich ulubionych w Europie. Bardzo bezpiecznie, smacznie, ciekawie. Jest oryginalne, klimat Austro - Węgier z moderną Jugosławii lat 70. XX wieku, wielkomiejsko i jednocześnie wsiowo, znakomite życie nocne.

 • Gość: qwerty

  Oceniono 11 razy 3

  Prędzej w turystyczną mekkę zmienią się Radom i Sosnowiec

 • kataryniarski

  Oceniono 79 razy 3

  Taaaak, pierwsze zdjęcie z góry - Belgrad jest przepiękny. Dopiero jak na poziom chodnika się schodzi to widoki zaczynają robić się miej przyjemne.
  1) Serbowie to straszni nacjonaliści, megalomanii i rusofile. Spotkałem się z opinią, że Polacy nie są Słowianami, że tylko Rosjanie i Serbowie, a reszta to jakieś mieszanki. Nie lubią nas, bo jesteś w NATO.
  2) Wszech panujący brud - Belgrad nie żyje z turystyki i to widać na każdym kroku.
  3) Menele i złodzieje - wieczorami na ulicach robi się dość niebezpiecznie. Nawet dwa metry od wejście do "prestiżowego" hotelu w centrum Belgradu zdarzają się zaczepki, wyzwiska pijanych i próby wyłudzenia pieniędzy. Widziałem też reakcje policji - ochrona hotelu była bardziej zdecydowana i lepiej wyszkolona, niż dwóch krawężników na patrolu, którzy wcale nie kwapili się do interwencji, gdy jakiś Hiszpanów pod hotelem zaczepiła grupka kibiców.
  4) Jedzenie jest ok, ale... wszystkie knajpy podają to samo, z jakością jest różnie. Ale ile razy można jeść grilowane mięso? PO 4 dniach człowiek na obiad wraca do restauracji hotelowej jednak.
  5) Żeby zwiedzić Pragę trzeba ok 10 dni. Wiedeń - 14, Belgrad - po 3 dniach człowiek już wszystko widział, a to co wadził mu wystarczy i reszta nagle go przestaje interesować - mizerota. W Macedonia, Słowenii, nawet w Mołdawii jest pod tym względem lepiej. Ludzie są bardziej przyjaźni, widać że nie traktują turystów jak obcych, no i nikt cię nie próbuje napaść lub okraść.

 • Gość: Karol

  Oceniono 2 razy 2

  Suuuper miasto :) Byłem i jeszcze pojadę :) Polecam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX