Wakacje na mazurach - te miejsca warto odwiedzić. Na liście atrakcji jest o wiele więcej niż jeziora

Wakacje na Mazurach to wyjazd pełen pasji, przyrody i niesamowitych widoków. To prawdziwa mekka dla fanów sportów wodnych, obiektów kultury czy dzikich i spokojnych miejsc z dala od tłumów. Kraina jezior oferuje o wiele więcej atrakcji, niż mogłoby się nam wydawać.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Najpopularniejszymi kierunkami na wakacje w kraju są oczywiście góry, morze i Mazury. Ta ostatnia propozycja może wydawać się najbardziej trafna jeśli zależy nam na spokojnym i kreatywnym wypoczynku z dala od tłumów i kolejek. Co zatem oferuje turystom kraina tysiąca jezior

Wakacje na Mazurach - rekreacja i odpoczynek

Mazury to punkt na mapie szczególnie dobrze znany wszystkim żeglarzom oraz pozostałym fanom sportów wodnych. Malownicza kraina to prawdziwa mekka dla osób ceniących sobie bliskość z naturą, spokój, ale także ciekawe atrakcje. Mazury bez wątpienia spełnią wszystkie wyżej wymienione oczekiwania, jednak kluczowe jest wcześniejsze zaplanowanie wyjazdu oraz wybranie najlepszej dla nas i naszych potrzeb lokalizacji. 

Turyści, którzy chcą spędzić wakacyjne miesiące na Mazurach, nie muszą rezygnować ze spokojnej atmosfery. Wystarczy wybrać jedną z ustronnych miejscowości, w których można odpocząć z dala od turystycznego zgiełku. Idealną miejscem na tego typu wże okaypoczynek mozać się miejscowość Kruklanki. Jest to malownicza wieś oddalona kilkanaście kilometrów od Giżycka. To świetna lokalizacja dla spragnionych bliskości natury - miejscowość położona jest nad malowniczym jeziorem Gołdopiwo oraz brzegiem rzeki Sapiny. Ceny w tej okolicy potrafią być wyjątkowo niskie a urlop kojący i zadowalający wszystkie zmysły. 

Z kolei pasjonaci historii, którzy wybrali Mazury jako wakacyjny punkt docelowy, mogą odwiedzić ruiny byłej Kwatery Wojennej Adolfa Hitlera w Gierłoży. Otoczony lasami, bagnami i jeziorami "Wilczy Szaniec" to prawdziwa gratka dla pasjonatów przeszłości - kwatera została wysadzona w 1945 roku, a dzisiaj jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie. Każdy zakamarek w okolicy kryje historię i skrywa jakąś tajemnice. 

Zobacz wideo Bezpieczne Mazury

Mazurskie miasta z wakacyjnymi atrakcjami

Krutyń i Zgon to miasta położone pośród lasów Puszczy Piskiej, w okolicy szlaku kajakowego rzeki Krutyni. Szczególnie w pierwszej z wymienionych miejscowości odczujemy niezapomniany klimat, a to wszystko dzięki ciekawej zabudowie - wiele starych domów zachowano jako wakacyjne siedliska. Z kolei Zgon położony nad jeziorem Mokrym oferuje największą drewnianą zabudowę w większości tworzoną przez stare chałupy. Ten niepowtarzalny klimat i malownicze widoki w szczególności upodobali sobie artyści, dzięki czemu rękodzieło i urokliwe galerie sztuki są tam wyjątkowo liczne. 

Dla wszystkich fanów większych miejscowości w szczególności poleca się Giżycko, często nazywane żeglarską stolicą Polski. Miejsce pełne jest zabytków i nieodkrytych tajemnic, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Poza wieloma urokliwymi przystaniami znajdziemy tam także Twierdzę Boyen czy Zamek Krzyżacki. 

Mikołajki to kolejne miasto popularne wśród turystów spędzających urlop na Mazurach. Ze względu na swoje niezwykle malownicze położenie, nazywane są często "polską Wenecją". Obowiązkowym punktem wycieczki jest oczywiście Wioska Żeglarska, gdzie poczujemy iście żeglarski klimat, znajdziemy wiele tawern, a wieczorem czas umilą szanty. Port Rybitwa czy muzeum Reformacji to różnie ciekawe miejsca, które warto odwiedzić. 

Więcej o: