Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Słynny program Błękitna Flaga, któremu zaufały miliony ludzi na całym świecie, jest realizowany pod patronatem Fundacji Edukacji Ekologicznej (FEE), której siedziba mieści się w Kopenhadze w Danii. Aby zakwalifikować się do tej prestiżowej nagrody, musi zostać spełniony i zachowany szereg rygorystycznych kryteriów związanych z ochroną środowiska, edukacją, bezpieczeństwem i dostępnością.
Błękitna Flaga to jedna z najbardziej rozpoznawalnych międzynarodowych nagród przyznawanych plażom, przystaniom i miejscom, które zajmują się turystyką i rekreacją wodną. Wyróżnienie jest możliwe, tylko gdy spełni się wszystkie warunki programu takie jak standardy czystości i bezpieczeństwa. Ocena jest trzyetapowa - od aplikacji, przez weryfikację po losową międzynarodową kontrolę, z kolei certyfikat przyznawany jest tylko na jeden sezon.
Plaża Błękitnej Flagi lub przystań to nie tylko miejsce, które daje poczucie dumy społeczności i przyciąga turystów, ale także promuje zagadnienia ochrony środowiska i świadomości na temat ekologii
- możemy przeczytać na oficjalnej stronie blekitnaflaga.org
Pośród 5000 wyróżnionych na całym świecie miejsc, aż 43 to polskie plaże i przystanie. To o siedem więcej niż w ubiegłym roku, co wówczas również było rekordowym wynikiem. Takie dane pokazują, że ekologia i świadomość z biegiem czasu staje się w coraz większej mierze nasz chlubą i obiektem zainteresowania.
Mapa miejsc objętych Błękitną Flagą Screenshot/blueflag.global
Większość miejsc, gdzie powiewa Błękitna Flaga, znajduje się nad Bałtykiem, natomiast w głębi lądu wyróżniono tylko dwie plaże przy jeziorach: Borównie w woj. kujawsko-pomorskim oraz Miedwiu w woj. zachodniopomorskim.
Pełna lista polskich kąpielisk i przystani wyróżnionych w 2022 roku Błękitną Flagą znajduje się na oficjalnej stronie blekitnaflaga.org a poniżej przedstawiam pierwszą dziesiątkę: