Turyści na Capri mogą zapłacić nawet kilka tysięcy złotych kary. Chodzi m.in. o plastikowe torby

Jeśli planujesz wybrać się na włoską wyspę Capri, musisz wiedzieć, że od początku maja obowiązuje tam nowy zakaz. Nie można używać jednorazowych tworzyw sztucznych. Za złamanie tego zakazu grożą grzywny.
Zobacz wideo

Capri, popularna włoska wyspa na Morzu Tyrreńskim, wprowadziła od maja 2019 zakaz używania jednorazowych tworzyw sztucznych. To ważna wiadomość również dla turystów. Osobie, która zostanie na tym przyłapana, grożą bowiem kary w wysokości nawet do 500 euro, czyli ok. 2150 zł. Nowe rozwiązanie ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń na wyspie oraz ogólną ochronę jej fauny i flory.

Mamy bardzo duży problem i musimy coś z tym zrobić

The Independent cytuje słowa burmistrza wyspy, Gianniego De Martino.

Zakaz obejmuje produkty z plastiku, które nie nadają się do recyklingu ani też nie ulegną biodegradacji. Są to m.in.: sztućce, talerze, kubki, słomki, torby czy mieszadła do kawy. Nowe zasady obowiązują na terenie całej wyspy, ze szczególnym uwzględnieniem plaż i wybrzeża. Właściciele sklepów, w których dotychczas sprzedawane były plastikowe produkty jednorazowego użytku, otrzymali 90 dni na pozbycie się istniejących zapasów.

The Independent przypomina, że w 2017 roku włoskie stowarzyszenie ekologiczne Legambiente przeprowadziło obserwację, w wyniku której odkryło, że to właśnie na wybrzeżu wyspy Capri znajduje się zatrważająca ilość plastikowych śmieci - największa w okolicy. Pobliskie włoskie miejscowości planują podążać za przykładem władz Capri i również chcą wprowadzić podobne zakazy.

Staramy się inspirować siebie nawzajem

- mówił Gianni De Martino.

Jak podaje Sky News, wyspę Capri rocznie odwiedza w sumie 2,3 miliona turystów. Już kilka lat temu wprowadzono podatek turystyczny, z którego dochody częściowo przeznaczone są na ochronę środowiska.

Do oceanów co minutę trafia ciężarówka plastikowych odpadów, które zabijają żółwie, ptaki, ryby, wieloryby i delfiny. Jedną z organizacji działającą na rzecz zatrzymania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Jeśli chcesz wesprzeć ochronę oceanów i ich mieszkańców wejdź TUTAJ >>

Więcej o: