Gdzie jechać nad morze? Oto lista najpiękniejszych plaż w Polsce. Przyciągają turystów z całej Europy

Najpiękniejsze plaże w Polsce od lat przyciągają turystów. W rankingu opublikowanym przez magazyn "Polska Travelist" pierwsze miejsce zajmuje Świnoujście. Jakie jeszcze pozycje możemy znaleźć na liście?

Więcej informacji na temat najpiękniejszych miejsc w Polsce znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Morfodynamika plaży

Magazyn "Polska Travelist" każdego roku publikuje rankingi najlepszych atrakcji w naszym kraju. Tym razem podzielił się listą najpiękniejszych plaż w Polsce. Najwięcej pozycji zajmują miejscowości nadmorskie w województwie pomorskim. W rankingu znalazły się również miasteczka i wsie z północnozachodniej części kraju.

Poznańska pływalnia w Parku KasprowiczaRuszają pływalnie letnie. Bilety dużo droższe niż przed rokiem

Najpiękniejsze plaże w Polsce. Jakie miejscowości znajdziemy na liście?

Nie ulega wątpliwości, że plaże przyciągają turystów. Można na nich odpocząć, spędzić czas w promieniach słońca, zjeść słodkiego gofra i do tego morze jest na wyciągnięcie ręki. Ich ranking prezentuje się ciekawie. Oto najpiękniejsze plaże w Polsce:

10. "Dubaj" w Jarosławcu,
9. Ustka,
8. Krynica Morska,
7. Dębki,
6. Plaża Stogi w Gdańsku,
5. Trzęsacz,
4. Sopot,
3. Duża plaża na cyplu na półwyspie Helskim,
2. Kołobrzeg,
1. Świnoujście.

Najpiękniejsze plaże w Polsce. Dlaczego Świnoujście wygrało?

Wszystkie miejsca są wspaniałe i malownicze. Twórcom rankingu trudno było wybrać te najlepsze. Zwyciężyło jednak Świnoujście. Co wyróżnia tę plażę? "Polska Travelist" wyjaśnił tę kwestię:

Na długiej plaży w Świnoujściu od 17 lat, rok w rok, powiewają Błękitne Flagi. Od lat ten szeroki (miejscami nawet na 200 m) pas złocistego piasku w cieniu słynnej Stawy Młyny i nieopodal XIX w. pruskiego fortu Gerharda, wygrywa plebiscyty na najlepszą plażę. I trudno się temu dziwić! To w końcu jedna z największych (jej szerokość porównać można do wysokości wieżowca Warsaw Spire czy wrocławskiego Sky Tower), najczystszych, najbezpieczniejszych i ekologicznie zarządzanych plaż polskiego wybrzeża. Na dodatek oblewana wodą Bałtyku o statystycznie najwyższej temperaturze w kraju. Nie bez powodu nazywana ona bywa Majorką Północy, a tutejszy piasek porównuje się do tego spotykanego na plażach w Tajlandii. Średnia temperatura wody latem osiąga nawet 25-26°C.

Autorzy rankingu dodają, że najpiękniejsza plaża w Polsce rozszerza się naturalnie, bez ludzkiej ingerencji. O miejsce dba specjalna ekipa, która codziennie je sprząta. Do porządków wykorzystywana jest specjalna maszyna przesiewająca piasek. 

Parkingi przy lotniskachCeny parkingów przy lotniskach zaskakują. Niektórych wynoszą więcej niż bilet

Więcej o: