Chorwacja: ceny rosną w zastraszającym tempie. Branża turystyczna zmaga się z kolejnymi problemami

Jednym z najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych podróży wśród Polaków jest Chorwacja. Ceny jednakże na skutek inflacji nie są już tak przystępne, jak rok temu: w kwietniu średnia 12-miesięczna stopa inflacji HICP w Chorwacji wyniosła 4,7 proc. Była więc niższa od wartości referencyjnej równej 4,9 proc.

Skutki inflacji dosięgły również chorwacką turystykę. Tamtejsze biura podróży już podniosły ceny wyjazdów, z uwagi na wzrost cen paliwa lotniczego czy kursów walut. Chociaż według badania przeprowadzonego przez Wakacje.pl, wśród najpopularniejszych kierunkami na lato 2022, na dziewiątym miejscu znalazła się Chorwacja, ceny pobytu mogą wzrosnąć jeszcze kilkakrotnie w tym sezonie.

Zobacz wideo Friz pokazują gdzie spędza wakacje z Wersow. Hotel robi ogromne wrażenie

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Wyjedź poza Split. Malownicze miejsca w Dalmacji środkowej, które musisz poznać Wyjedź poza Split. Malownicze miejsca w Dalmacji środkowej, które musisz poznać

Chorwacja: ceny drastycznie podwyższone na skutek inflacji. Żywność droższa nawet o 40 procent

Od początku 2022 roku Chorwacja zmaga się z szalejącą inflacją na skutek między innymi zwiększonego popytu na rynkach po okresie pandemii Covid-19, trudności napotkanych w globalnych łańcuchach dostaw oraz ogromnych szkodach w produkcji rolnej na skutek suszy i powodzi. Ponadto w maju tego roku chorwackie władze podjęły ostateczną decyzję o odejściu od swojej narodowej kuny i przystąpieniu do strefy euro. Przyjęcie waluty wspólnej dla wielu krajów członkowskich UE zaplanowano na 1 stycznia 2023 roku. Wszystko to miało niebagatelny wpływ na wzrost ceny gazu, prądu oraz żywności. 

Mimo że Chorwacka Wspólnota Turystyczna liczyła na to, że uda się w miarę bezboleśnie odbudować tamtejszą branżę turystyczną, realia pokazały, iż będzie trudno zbliżyć się do poziomu z 2019 roku. Wskutek pandemii zabrakło aż 10 tysięcy pracowników, którzy mieliby obsługiwać turystów np. w miejscach noclegowych. Ci z nas, którzy wybierają się w ten region Europy, muszą mieć zatem na uwadze, że tegoroczny sezon nie będzie należał do najtańszych.

Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że tamtejsza branża turystyczna generuje aż 20 procent PKB i stanowi kluczowy element chorwackiej gospodarki.

Od 10 czerwca uruchomione zostało bezpośrednie nocne połączenie kolejowe z Budapesztu do Splitu Konkurencja dla samochodu i samolotu? Połączenie do Chorwacji od 43 euro

Co zrobić, aby nie wydać zbyt dużo pieniędzy, wybierając się do tego bałkańskiego kraju?

Wybierając Chorwację jako kierunek wakacyjnego urlopu, należy liczyć się z tym, że ceny żywności i noclegów różnią się w zależności od regionów. Warto zatem robić zakupy w sklepach sieciowych popularnych także w Polsce, unikać przepłacania w stoiskach położonych blisko plaży, a przede wszystkim śledzić na bieżąco aktualny kurs kuny chorwackiej (kuna chorwacka to obecnie w przeliczeniu 0,62 zł). Aktualny cennik paliwa dostępny jest na stronie www.hak.hr.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: