Ogromna plaża i błękitna woda, czyli "polski Dubaj" w Jarosławcu. Dlaczego to miejsce jest wyjątkowe?

Polska może się pochwalić własnym Dubajem, a konkretnie Jarosławcem. To największa sztuczna plaża tego typu zarówno w naszym kraju, jak i całej Europie. Projekt zaczęto wprowadzać w życie w 2016 roku, a zakończono oficjalnie dwa lata później - w 2018 roku. Zobaczcie sami, co czyni to miejsce wyjątkowym.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!

Jarosławiec to wieś położona w gminie Postomino na Wybrzeżu Słowińskim w województwie zachodniopomorskim. Jest to miejscowość jednocześnie turystyczna i rybacka. Jarosławiec rozwijał się powoli, dopiero po II Wojnie Światowej mocniej rozwinęła się tu branża turystyczna. Jednak największe zmiany przyniosły lata 2016 - 2018, kiedy miejscowość zyskała przydomek "polskiego Dubaju". Wszystko z powodu sztucznej plaży.

Jarosławiec stał się perłą polskich plaż. Jest największą  sztuczną plażą w Europie

Na jarosławskiej plaży zrobiono kamienne ramiona, które mają za zadanie osłaniać wysoki klif miejscowości. W ten sposób powstała największa (i jedna z najczystszych) sztuczna plaża w Europie o powierzchni pięciu hektarów. Dzięki temu na Jarosławiec mówi się "polski Dubaj".

Jednak w Jarosławcu są również inne atrakcje dla zwiedzających. Najważniejszym punktem jest ceglana, XIX-wieczna latarnia morska o wysokości 33,3 metrów. Jej światło można dostrzec z odległości 24 mil morskich. Przed latarnią znajduje się wykonany z brązu pomnik rybaka. Innym ciekawym miejscem jest Muzeum Bursztynu, należące do Hotelu Szlak Bursztynowy. Jest to jedyne na świecie muzeum bursztynu oparte wyłącznie na rekonstrukcjach. Wśród eksponatów można wymienić.:

  • niebieski bursztyn bałtycki,
  • inkluzje pasikonika, szerszenia i sosnowej szyszki,
  • bryłę bursztynu o wadze prawie trzech kilogramów.

Od 2008 roku Jarosławiec może pochwalić się również aquaparkiem. Składa się on zarówno z basenów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Są  m.in. zjeżdżalnie, sztuczne fale oraz brodzik dla małych dzieci. 

Więcej o: