Lockdown w kolejnych województwach. Nowe obostrzenia dotyczą też hoteli

Minister zdrowia zapowiedział lockdown w dwóch kolejnych województwach. Od 15 marca nowe obostrzenia będą obowiązywały w mazowieckim i lubuskim. Zamknięte zostaną m.in. hotele dla turystów.

Lockdown w kolejnych regionach

Nowe obostrzenia w woj. mazowieckim oraz lubuskim minister zdrowia ogłosił podczas czwartkowej konferencji prasowej. Przywrócenie restrykcji ma związek z gwałtownym wzrostem zakażeń w tych regionach. W całym kraj natomiast w ciągu poprzedniej doby przybyło ponad 21 tysięcy przypadków.

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 15 marca w woj. lubuskim i mazowieckim

Lockdown oznacza, że w województwach mazowieckim i lubuskim zamknięte zostaną hotele dla turystów (mogą działać tylko hotele pracownicze oraz dla określonych podróży służbowych), kina oraz teatry, muzea i galerie sztuki, a także baseny, sauny, solaria i obiekty sportowe. Nie będą czynne niektóre sklepy w galeriach handlowych, a dzieci w klasach 1-3 będą uczyć się hybrydowo.

Nowe obostrzenia w woj. mazowieckim i lubuskim będą obowiązywać od 15 do 28 marca. Od 13 do 28 marca restrykcje wracają w woj. pomorskim. Do 28 marca zostaje też przedłużony lockdown w województwie warmińsko-mazurskim.

Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej ostrzegał, że choć na razie obostrzenia mają charakter regionalny, niewykluczone, że w przyszłości zostanie nimi objęta cała Polska.

Podczas spotkania mediami głos zabrał też rzecznik rządu Piotr Müller. Mówił o pomocy dla przedsiębiorców, których dotknął lockdown. "Tarcze nadal funkcjonują, firmy mogą cały czas korzystać m.in. z postojowego, czyli dopłat do miejsc pracy w sytuacji, w której przedsiębiorstwo ma zawieszoną działalność. Również wszystkie te przedsiębiorstwa, które otrzymały dofinansowanie, otrzymały na wiele tygodni do przodu" - powiedział. Dodał, że premier przedstawi niedługo rozwiązania, które przedłużą działanie niektórych narzędzi.

Więcej o: