Grecja i Hiszpania już wiedzą, kiedy przyjmą turystów. Nie liczcie jednak na brak obostrzeń

Grecja i Hiszpania ogłosiły, że są gotowe, aby rozpocząć sezon turystyczny od 14 maja. Turyści będą musieli jednak spełnić określone warunki, by móc wjechać do kraju. Hiszpania dodatkowo planuje wprowadzić od połowy maja paszporty szczepionkowe.

Grecja i Hiszpania to jedne z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Branża podróżnicza stanowi w obu krajach ważne źródło przychodów, władzom zależy więc na wypracowaniu takich zasad, aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści czuli się bezpiecznie. Dlatego w nadchodzącym sezonie turystycznym nie obejdzie się bez obostrzeń.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał sezon ślubny i wakacyjny?

Minister turystyki Grecji Charis Theocharis zapewnia, że jego kraj "jest gotowy na sezon 2021 z pełnym protokołem sanitarnym". Resort opracował plan otwarcia granic dla turystów. Przyjezdni będą musieli spełnić określone warunki, aby móc wjechać do Grecji. Wpuszczeni zostaną tylko ci, którzy albo zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19, albo posiadają przeciwciała lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Minister dodał, że turyści będą poddawani także losowym testom po przylocie.

Teocharis zapowiada także, szczepienia osób, które pracują w hotelarstwie, staną się priorytetem, gdy tylko zaszczepione zostaną osoby z grup ryzyka. Zlecane będą także częste i regularna badania pracowników tej branży.

Do tej pory w Grecji odnotowano ponad 212 tysięcy zakażeń. Zmarło 6886 osób, wyleczonych zostało 179 672. W ciągu ostatniej doby przybyło 2629 przypadków.

Hiszpania dołączy do Grecji

Gotowość do przyjęcia turystów zgłasza również Hiszpania. Sezon miałby rozpocząć się tam 14 maja, podobnie jak w Grecji. Dodatkowo Hiszpania planuje od 19 maja wprowadzić paszport szczepionkowy. Potwierdziła to hiszpańska minister turystyki Reyes Maroto w rozmowie ze stacją telewizyjną Antena 3.

Możemy rozpocząć wdrażanie paszportu szczepionkowego 19 maja, kiedy w Madrycie rozpoczną się międzynarodowe targi turystyczne FITUR.

Na razie nie ma szczegółowych informacji o tym, jak paszport będzie działał oraz jakich obostrzeń powinni spodziewać się turyści w trakcie sezonu. Na ten moment przy wjeździe do Hiszpanii trzeba okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (akceptowane są testy PCR, TMA i RT-LAMP). Badanie musi zostać wykonane w ciągu 72 godzin przed terminem przyjazdu. Wynik testu powinien być wydany w jednym z czterech języków: hiszpańskim, angielskim, niemieckim lub francuskim.

Ponadto wszyscy pasażerowie muszą wypełnić formularz sanitarny na stronie www.spth.gob.es. Po wypełnieniu formularza generuje się kod QR, który będzie skanowany po przybyciu do Hiszpanii. 

Na razie nie zostały opracowane przepisy, które zwalniałyby osoby zaszczepione oraz ozdrowieńców z konieczności posiadania testu.

Do tej pory w Hiszpanii potwierdzono 3 178 442 przypadki. Zmarło 71 961 osób, wyleczonych zostało 2 823 433. W ciągu ostatniej doby przybyły 6672 przypadki zakażeń.

Więcej o: