Bali przygotowuje się do otwarcia dla turystów. Powstaną "zielone strefy" wolne od koronawirusa

Bali to jeden z najpopularniejszych kierunków podróżniczych na świecie. Wyspa od wielu miesięcy pozostaje zamknięta dla ruchu turystycznego z powodu pandemii. Widać jednak światełko w tunelu. Władze Bali zapowiadają, że zaczynają przygotowania do ponownego przyjęcia turystów, również zagranicznych.

O planie otwarcia turystyki na Bali gubernator wyspy Wayan Koster opowiadał podczas transmitowanej online konferencji prasowej poświęconej szczepieniom pracowników sektora turystycznego oraz transportowego. Polityk ogłosił, że na Bali powstaną "zielone strefy", czyli bezpieczne obszary wolne od koronawirusa. Wyjaśnił, że to właśnie te miejsca będą mogły w przyszłości przyjąć turystów - zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Dodał, że projekt opracowywany jest wspólnie z ministerstwem zdrowia. Na ten moment do "zielonych stref" zostały zakwalifikowane Ubud oraz Nusa Dua.

Zobacz wideo Co znajduje się w szczepionce na koronawirusa? Wyjaśniamy

Mniej zakażeń, wróci turystyka?

Program jest odpowiedzią na niedawne oświadczenie indonezyjskiego ministra gospodarki morskiej i inwestycji. Luhut Binsar Pandjaitan powiedział, że turystyka na Bali wkrótce zostanie wznowiona, a będzie to możliwe dzięki zmniejszeniu się liczby przypadków zachorowań na COVID-19, na co wpływ ma między innymi prowadzona w kraju akcja szczepień.

Pozytywnie w przyszłość patrzy też minister turystyki Sandiaga Uno. Zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie liczba zakażeń na Bali systematycznie malała. "Nadszedł więc czas, abyśmy stopniowo przygotowywali się do odmrożenia turystyki" - powiedział. Otwieranie granic ma odbywać się zgodnie z wdrażanymi protokołami zdrowotnymi. Turyści, którzy nie będą stosować się do przepisów związanych ze zdrowiem, powinni spodziewać się konsekwencji - Luhut Binsar Pandjaitan mówi m.in. o płaceniu kar administracyjnych, a nawet deportacji.

Wayan Koster zachęca więc Balijczyków do wspierania akcji szczepień. Wyjaśnia, że jest to sposób na szybsze ożywienie sektora turystycznego na wyspie. Gubernator przekonuje, że szczepionki przeciwko COVID-19 są bezpieczne, więc mieszkańcy nie muszą się ich obawiać. Przyznał, że sam został zaszczepiony dwiema dawkami preparatu od chińskiej firmy Sinovac.

Szczepienia na Bali rozpoczęły się na początku roku. Teraz, w fazie drugiej, wyspa jest na dobrej drodze do rozprowadzenia do końca lipca 600 tysięcy dawek szczepionki. Do tej pory zaszczepiono ponad 13 tysięcy pracowników medycznych, wojska, policjantów, urzędników, dziennikarzy, pracowników turystyki i osób starszych. Faza trzecia ma rozpocząć się w sierpniu.

Więcej o: