Planujesz wyjazd w góry? Nie możesz ominąć najciekawszych szlaków turystycznych, dzięki którym zwiedzisz najpiękniejsze miejsca w okolicy. Zaplanuj udany wypoczynek i ciesz się możliwością podziwiania wspaniałych widoków. Ruszaj na szlaki, dzięki którym odbędziesz wiele udanych wycieczek.
Zobacz też: Najwyższe góry w Polsce - poznaj szczyty, które górują nad innymi
Kolory szlaków turystycznych w górach często są kojarzone z poziomem trudności wyznaczonych tras. Czy jednak słusznie? Nie. W rzeczywistości barwy oznaczeń szlaków, które możemy dostrzec na pniach drzew, kamieniach, murach, skałach, a czasem też budynkach, dostarczają nam informacji o atrakcyjności terenu, mogą też być łącznikami czy dojściami i nie mają nic wspólnego z trudnością obranej trasy.
Podstawowe znaki, jakie możemy mijać podczas wycieczek na górskich szlakach mają formę prostokąta o wymiarach 9x15 cm. Znaki te składają się z trzech poziomych pasów – zewnętrzne są zaznaczane białą barwą, natomiast środkowy pas wyróżnia się kolorem.
Ruszając na podbój górskich tras, natkniemy się na pięć następujących kolorów szlaków turystycznych: czerwony, niebieski, zielony, żółty oraz czarny. Barwy szlaków prawdopodobnie zostały ustalone intuicyjnie – w końcu czerwony najbardziej rzuca się w oczy, a czarny jest najsłabiej widoczny (zwłaszcza po zachodzie słońca). Jeśli jesteś gotowy na górskie wędrówki, to koniecznie dowiedz się, co dokładnie oznaczają poszczególne szlaki.
Szlak czerwony jest zwykle najważniejszym, głównym szlakiem (między innymi Główny Szlak Sudecki). Idąc jego tropem, natkniesz się na miejsca szczególnie atrakcyjne pod względem przyrody oraz widoków. Szlak czerwony wyróżnia się też sporą długością. Jeśli liczysz na trasę pełną wspaniałych krajobrazów, zdecyduj się na wycieczkę wiodącą czerwoną barwą.
Szlak niebieski jest drugim pod względem ważności (zaraz po czerwonym). Zazwyczaj oznacza szlak długodystansowy, jednak musisz pamiętać, że nie jest szlakiem głównym. Niebieski, dalekobieżny szlak nie musi być też zbyt wymagający. Przykładem takiego szlaku jest trasa prowadząca od Morskiego Oka przez Świstówkę do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Szlak zielony to kolejny z pięciu, które napotkasz podczas górskich wędrówek. Co oznacza? Idąc jego tropem, z pewnością dojdziesz do charakterystycznych miejsc czy też punktów w terenie. Szlak, oznaczony zielonym kolorem, jest zazwyczaj najkrótszą trasą, prowadzącą do wyróżniających się miejsc w regionie.
Szlak żółty to przedostatni z omawianych szlaków górskich. Podczas swoich pieszych wędrówek na pewno spotkasz go niejednokrotnie. Warto więc wiedzieć, że informuje zwykle o krótkich trasach dojściowych i pełni funkcję tzw. łącznika.
Szlak czarny jest ostatnim, o którym musisz wiedzieć. Ze względu na małą widoczność w terenie, szlak czarny należy do najrzadziej stosowanych. Co oznacza? Najczęściej szlak dojściowy, choć czasem może też być szlakiem łącznikowym.
Wybierając się na wędrówkę po górskich szlakach, musisz jednak pamiętać, że oznaczenia danymi kolorami należy traktować umownie. Na trasach turystycznych możesz natrafić na odstępstwa od przyjętych zasad.
Zobacz też: Góry Kaczawskie - atrakcje, szlaki, szczyty. Jak dojechać?