Region Beskidu Żywieckiego obejmuje tereny pomiędzy doliną Soły a rzeką Skawą na wschodzie. Graniczy z Beskidem Małym i Beskidem Makowskim. Jest to wysoka część łańcucha karpackiego, wyróżnia się piętrową roślinnością jaką zazwyczaj spotykamy na terenach wysokogórskich. Najwyższymi szczytami są Babia Góra, Pilsko i Wielka Racza. W celu ochrony roślinności i świata zwierząt, większa część Beskidu została włączona do Babiogórskiego Parku Narodowego. Rejon Babiej Góry znajduje się na liście Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO.
Zobacz też: Góry Sowie - najwyższe szczyty, szlaki oraz atrakcje regionu
Beskid Żywiecki - atrakcje, które musisz wpisać na swoją wakacyjną listę
Atrakcje Beskidu Żywieckiego mogą Cię zaskoczyć! Jest to drugie pod względem wysokości pasmo górskie w Polsce, zaraz po Tatrach, ale odwiedzane przez zdecydowanie mniejszą ilość turystów. Szlaki są dzięki temu nieco mniej zatłoczone i niezadeptane. A może zamiast pieszych wędrówek zechcesz wybrać się tam zimą na narty? Albo na rower?
- W Beskidzie Żywieckim znajdziesz 4 ośrodki narciarskie: Duży Rachowiec, Orawcowa Stacja Narciarska w Zwardoniu, Pilsko – ośrodek w Korbielowie oraz Mosorny Groń w Zawoi. Po dniu na stoku czeka na Ciebie oferta après-ski; we wszystkich ośrodkach znajdziesz SPA, restauracje, bary oraz mnóstwo atrakcji dla dzieci.
- W całym powiecie Żywieckim jest przygotowanych około 30 szlaków i ścieżek dla rowerzystów o zróżnicowanej trudności: są tu trasy zarówno dla fanów ekstremalnych doznań, jak i zwyczajnych, rodzinnych wycieczek. Łączna długość szlaków rowerowych w powiecie to 510 km. W kilku miejscach ścieżki łączą się z międzynarodowymi trasami.
Jakie inne atrakcje znajdują się w Beskidzie Żywieckim i okolicach?
- Żywiecki Park Krajobrazowy – punkt obowiązkowy dla miłośników przyrody. Park składa się z 12 rezerwatów, w których można spotkać drapieżniki, takie jak niedźwiedzie brunatne, rysie, wilki, borsuki, a także sarny i jelenie.
- Żywiec – urocze miasteczko pełne atrakcji do zwiedzania. Znajduje się tu wytwórnia piwa i Muzeum Browaru, XV-wieczny zamek neogotycki (wzniesiony jeszcze przez Habsburgów, obecnie mieści się w nim miejskie muzeum), Rynek i ratusz z 1868 r., stary cmentarz żydowski, Gotycka konkatedra Narodzenia NMP z XV w i wiele innych atrakcji.
- Babiogórski Park Narodowy – na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego, liczącym 3393,34 ha powierzchni, znajdują się przepiękne lasy o charakterze pierwotnym w reglu dolnym i górnym. Jest to miejsce występowania wielu bardzo rzadkich gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Możesz zaobserwować rośliny, których nie spotkasz w żadnym innym miejscu Polski, jak choćby rogownica alpejska, a także te zagrożone wyginięciem, jak tojad morawski.
- Loty widokowe i loty szybowcowe – jeśli jesteś fanem lotnictwa to coś dla Ciebie! W Międzybrodziu Żywieckim znajduje się Górska Szkoła Szybowcowa, która organizuje dla turystów loty widokowe nad malowniczymi dolinami i górskimi szczytami. Przeszklona kabina szybowca powoduje unikalne wrażenie, że jesteśmy bezpośrednio w magicznej, otaczającej nas przyrodniczej przestrzeni.
Beskid Żywiecki - szlaki na Babią Górę i Pilsko
W Beskidzie Żywieckim najpopularniejszymi szlakami są te, które prowadzą na Babią Górę i Pilsko
Na Babią Górę prowadzą:
- Przełęcz Krowiarki – Sokolica – Babia Góra (4.5km)
- Schronisko na Markowych Szczawinach – Babia Góra – Akademicką Percią. Łącznie ok. 2.5km
- Schronisko na Markowych Szczawinach – Przełęcz Brona – Babia Góra. Trasa liczy ok. 2.8km.
- Lipnica Wielka Kiczory – Leśniczówka Stańcowa – Babia Góra. Łącznie do przejścia ok. 9.9km
Szlaki na szczyt Pilska:
- Korbielów – Schronisko na Hali Miziowej – Pilsko (6.3km)
- Korbielów – Schronisko na Hali Miziowej – Pilsko. Do przejścia – 6.8km
Beskid Żywiecki: dojazd. Jak najlepiej dotrzeć do Żywca?
Dojazd do Beskidu Żywieckiego z centrum Polski, z Warszawy zajmie samochodem około pięciu godzin. Najważniejszym turystycznie miastem regionu jest Żywiec. Do tego miejsca możesz bez problemu dojechać także z Krakowa oraz z Katowic lub Bielska-Białej (Żywiec ma połączenie kolejowe z Warszawą, Katowicami, Bielskiem-Białą i Krakowem). Jeśli chcesz dotrzeć do innych miast w Beskidzie Żywieckim możesz dojechać do nich z Żywca pociągiem (Zwardoń, Rajcza) lub autobusem (Korbielów, Zawoja).
Beskid Żywiecki: szczyty. Najwyższe i najpiękniejsze wierzchołki
Oto lista najpiękniejszych szczytów Beskidu Żywieckiego:
- Babia Góra (inna nazwa: Diablak) – 1725 m
- Gówniak 1617 m
- Pilsko – 1557 m
- Mała Babia Góra 1515 m
- Trzy Kopce – 1216 m
- Rysianka – 1322 m
- Złota Grapa – 1242 m
- Wielka Racza – 1236 m
- Lipowski Wierch – 1324 m
- Boraczy Wierch – 1244 m
Zobacz też: Góry Świętokrzyskie - najciekawsze atrakcje, szlaki i szczyty