Góry Świętokrzyskie - atrakcje, które musisz zobaczyć!
Jakie atrakcje czekają na nas w Górach Świętokrzyskich? Jest to niski łańcuch górski usytuowany w południowo-wschodniej części Polski. Najwyższym szczytem jest Łysica. Góry Świętokrzyskie są jednym z najstarszych łańcuchów górskich w całej Europie. Turystycznym jądrem tego regionu są Kielce. Do większych rekreacyjnych punktów zaliczają się również Święta Katarzyna i Nowa Słupia.
Największe atrakcje w pobliżu Gór Świętokrzyskich, które warto zobaczyć, to:
- Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach – barokowa, okazała budowla powstała w latach 1637–1641. Od 1971 r. mieści się tutaj Muzeum Narodowe. Na tyłach pałacu znajdziecie Ogród Włoski zrekonstruowany zgodnie ze wskazówkami odnalezionymi w przekazach historycznych. Jest to najcenniejszy zabytek architektury kieleckiej i jedyna w Polsce zachowana w doskonałym stanie rezydencja epoki Wazów.
- Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach – jeśli masz dzieci to pozycja obowiązkowa na Twojej liście! Muzeum szczyci się dużą kolekcją zabawek historycznych i współczesnych. Jego siedziba znajduje się na placu Wolności 2. Jest to największa tego typu placówka w Polsce.
- Energetyczne Centrum nauki w Kielcach – celem tej placówki, stworzonej głównie dla dzieci, jest popularyzacja nauki dzięki zabawie i eksperymentowaniu. Centrum chce zachęcać maluchy do zadawania trudnych pytań na temat otaczającego je świata i wskazać sposoby na samodzielne poszukiwanie odpowiedzi.
- Jaskinia „Raj” w Chęcinach i Pierwsze Centrum Neandertalczyka - Jaskinia „Raj” to jedna z obowiązkowych atrakcji Gór Świętokrzyskich, można ją niewątpliwie wpisać na listę najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Turyści zazwyczaj zachwycają się różnorodnością form naciekowych. Jaskinia jest rezerwatem przyrody nieożywionej i stanowiskiem archeologicznym. Pierwsze Centrum Neandertalczyka zlokalizowane nieopodal to miejsce, w którym łączą się pradawne losy człowieka i odkrycia nowoczesnej nauki. Centrum zajmuje sale tematyczne, które mają opowiadać o dziejach człowieka neandertalskiego. Dzieci mogą dowiedzieć się: skąd pochodził, jak żył i polował Neandertalczyk oraz tego, w jaki sposób wyginął.
- Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie – podziemna trasa, która znajduje się w Opatowie i składa się z połączonych ze sobą starych piwnic oraz składów miejskich. Trasa ma ok. 500 metrów i przebiega pod opatowskim rynkiem, kamienicami i ulicami. Pokonasz ją w około 45 minut. Jest to unikalna wycieczka podziemnymi korytarzami, w trakcie której przewodnik opowiada ciekawą historię samych podziemi, jak i miasta.
- Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej – chcesz cofnąć się w czasie do XI wieku? Odwiedź Osadę w Hucie Szklanej! To Średniowieczna Osada, w której znajdziesz XI i XII-wieczne obejścia. Podczas zwiedzania poznasz ówczesną rzeczywistość: dowiesz się więcej o pogańskich bóstwach – Świście, Poświście i Pogodzie, którzy byli czczeni na szczycie Łysej Góry przez dawnych tubylców. Obejrzysz wszystkie sprzęty niezbędne do przetrwania w czasach średniowiecza. Odbywają się tam również warsztaty tkackie, garncarskie, zielarskie, kulinarne, a także takie dotyczące czerpania papieru i lakowania.
Zobacz też: Wakacje w górach: popularne polskie pasma górskie i miejscowości
Góry Świętokrzyskie: szlaki. Które piesze szlaki turystyczne wybrać?
Przedstawiamy szlaki Gór Świętokrzyskich, byś mógł wybrać najlepsze dla siebie. Oczywiście możesz przejść tylko fragment danego szlaku lub wybrać zupełnie inny, w Górach Świętokrzyskich jest ich niezliczona ilość:
- Główny szlak świętokrzyski czerwony, 92 km
- Szlak czerwony Skarżysko-Kamienna (dom kultury) – Kałków Godów, 55 km
- Szlak niebieski Wał Małacentowski – Kapliczka świętego Mikołaja, 16 km
- Szlak niebieski Berezów – Suchedniów, 15 km
- Szlak zielony Bliżyn – Zagnańsk, 26 km
- Szlak żółty Barcza – Bukowa Góra,11 km
- Szlak żółty Ostrowiec Świętokrzyski – Krzemionki, 13 km
- Szlak czarny Starachowice – Wykus, 9 km
- Szlak czarny Wólka Plebańska – rezerwat ''Skałki Piekło pod Niekłaniem'', 7 km
Zobacz wideo
A może Pieniny?
Góry Świętokrzyskie: dojazd. Jak dojechać na miejsce?
Objaśniamy najdogodniejszy dojazd do Gór Świętokrzyskich. Jadąc ze stolicy Polski dotrzesz do Kielc w przeciągu 3 godzin (masz do przejechania jedynie 190 km). Kielce z Krakowem dzieli 120 km, z Rzeszowem natomiast 170 km. Gdy przekroczymy granice województwa świętokrzyskiego najłatwiej poruszać się samochodem w stronę Kielc. Z Kielc do Świętej Katarzyny mamy 22 km, do Szklanej Huty z kolei 35 km.
Góry Świętokrzyskie: szczyty. Najpiękniejsze i najwyższe szczyty Gór Świętokrzyskich
Oto 3 najbardziej urokliwe i malownicze szczyty w Górach Świętokrzyskich, do których dojdziesz przyjemnymi szlakami dla początkujących piechurów:
- Łysica (614 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich
- Przełęcz św. Mikołaja (541 m n.p.m.)
- Kakonin (380 m n.p.m.)
Inne szczyty Gór Świętokrzyskich to między innymi:
- Miedzianka (354 m n.p.m.)
- Barania Góra (427 m n.p.m.)
- Ostra (350 m n.p.m.)
- Berberysówka (279 m n.p.m.)
- Góra Hałasa (393 m n.p.m.)
- Góra Stołowa (423 m n.p.m.)
- Świnia Góra (346 m n.p.m.)
Zobacz też: Góry Stołowe - najwyższe szczyty, atrakcje i szlaki. Jak dojechać na miejsce?