Policja ostrzega przed fałszywymi kwaterami w polskich górach. Pozytywne opinie są zazwyczaj spreparowane

Znakomita lokalizacja, zadbany i nowoczesny obiekt, a do tego zaskakująco niska cena. To znaki rozpoznawcze, które pomogą namierzyć oszustów oferujących nieistniejące kwatery w polskich górach.

Zbliżające się ferie zimowe to okres, kiedy wielu Polaków wyjeżdża w góry. Niestety na ich nieostrożności żerują w tym czasie oszuści. W związku z tym na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pojawiło się ostrzeżenie dla turystów.

Znakomita lokalizacja i niska cena

Fałszywe oferty można znaleźć głównie na spreparowanych stronach i na portalach aukcyjnych. Jak je rozpoznać? Takie ogłoszenia mają zazwyczaj kilka cech wspólnych. 

Zazwyczaj są to nad wyraz atrakcyjne oferty kuszące znakomitą lokalizacją, zaniżoną ceną, zdjęciami wspaniałych apartamentów czy urokliwych domków oraz zapierających dech widoków z ich okien

- dowiadujemy się ze strony policji. 

Na co uważać?

O czym powinniśmy pamiętać w czasie dokonywania rezerwacji? Krakowscy policjanci mają kilka wskazówek dla turystów.

Na fałszywe oferty dają się często nabrać osoby, które zostawiają rezerwację noclegu na ostatnią chwilę przed wyjazdem. Gdy działają w pośpiechu, nie zachowują należytej ostrożności. Dlatego policjanci radzą, by nie zostawiać tego zadania na sam koniec.

Poza tym należy uważać na wyjątkowo atrakcyjne okazje cenowe. To jeden ze znaków rozpoznawczych oszustów. - Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji. Tak zwane superokazje powinny wzbudzić podejrzenia - radzą autorzy poradnika. 

Wszystkie rady dla turystów poznasz tutaj >>

Fałszywe oferty zawierają często adresy, których w rzeczywistości nie ma. Dlatego warto przy pomocy narzędzi internetowych sprawdzić, czy taka lokalizacja istnieje. Co istotne, nie warto sugerować się opiniami rzekomo zadowolonych klientów. W przypadku fałszywych ogłoszeń są one spreparowane.

Jednym z najlepszych sposobów, aby dowiedzieć się, czy obiekt działa legalnie, jest sprawdzenie rejestru Urzędu Miejskiego. 

W przypadku Zakopanego na stronie internetowej Urzędu Miasta, w części przeznaczonej dla turystów, znajduje się zakładka: „Baza Noclegowa”. Tam możemy sprawdzić kwaterę działającą na terenie Zakopanego. Pozostałe obiekty możemy natomiast sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)

- dowiadujemy się z poradnika. 

Może cię także zainteresować: Uwaga na fałszywych przewodników w Pradze czeskiej. Zmyślone historie to początek listy ich oszustw >>

Komentarze (27)
Policja ostrzega przed fałszywymi kwaterami w polskich górach. Pozytywne opinie są zazwyczaj spreparowane
Zaloguj się
 • sila

  Oceniono 16 razy 14

  zakopane jest dla masochistow

 • poledopopisu

  Oceniono 7 razy 7

  może przypomnijcie nazwę tego pensjonatu i sióstr, które potrafią zbluzgać i wyrzucić gości w środku nocy

 • nessuno

  Oceniono 10 razy 6

  Z daleka omijać szczególnie nasze góry, a już Zakopane i okolice szczególnie.
  Oszuści to jedno. Większą zmorą są pazerne i zachłanne na kasę góralskie warchoły.

 • barrt21

  Oceniono 7 razy 5

  do zakopca trzeba jeździć, spotyka się tam bowiem kwiat wolskiego państwa, a więc mastbi...

 • autonomy

  Oceniono 9 razy 5

  Jaki kurort tacy "chotelaże".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX