Ustroń leży nad Wisłą, w Beskidach. Zaczynał jako ośrodek przemysłowy, potem stał się uzdrowiskiem; do dziś można też podziwiać dawne drewniane chałupy zrębowe charakterystyczne dla czasów, kiedy Ustroń był osadą pasterską. Zimą można tu jeździć na nartach zjazdowych i biegowych, latem na rowerze i quadach, a także zagrać na licznych kortach tenisowych.
Ustroń: atrakcje dla miłośników historii i kuracjuszy
Pozostałością po przemysłowych początkach Ustronia jest Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa, znajdujące się w zachowanych budynkach wybudowanej w XVIII wieku huty, kuźni i walcowni. Obok znajduje się Staw Kajakowy, zbiornik, który był kiedyś rezerwuarem wody dla zakładów przemysłowych - zgodnie z nazwą dziś można na nim popływać kajakami.
Odkrycie i wykorzystanie rud darniowych poprzedziło powstanie w Ustroniu uzdrowiska, które zaczęło funkcjonować na początku XIX wieku. Powstała tu wtedy łaźnia, pijalnia wód zdrojowych i park Zdrojowy, a także piękny ratusz. W Ustroniu można skorzystać z leczniczych właściwości solanek wapniowych, bromkowych, jodkowych i żelazistych, a także solanek termalnych - do dyspozycji turystów są m.in. liczne całoroczne baseny solankowe. Przejeżdżają tu kuracjusze z problemami reumatologicznymi i z drogami oddechowymi.
Dziś w Ustroniu są szpitale, sanatoria i ośrodki rehabilitacyjne i wczasowe. Najbardziej charakterystyczne budynki to "piramidy" na prawym brzegu Wisły, u podnóża Równicy - gigantyczne konstrukcje z lat 70. i 80. XX wieku. W okolicy warto też zobaczyć drewniany kościół św. Anny w Nierodzimiu.
Ustroń: co warto zobaczyć w mieście i poza nim
Atrakcją Ustronia są spacery po mieście i parku zdrojowym, a także koncerty w nowoczesnym amfiteatrze. Dzieci i dorośli dobrze będą się bawić w Leśnym Parku Niespodzianek, gdzie można podziwiać dziki, sarny, jelenie, muflony oraz ptaki drapieżne - orły, sokoły, jastrzębie. Ptaki są zamknięte w wolierach, ale od czasu do czasu urządza się pokazy, w trakcie których ptaki latają pod kontrolą swoich opiekunów.
Atrakcją Ustronia jest też Park Dinozarów, w którym oprócz wielkich gadów można oglądać powiększone modele owadów.
Ustroń: atrakcje na pieszych i rowerowych wycieczkach
Będąc w Ustroniu koniecznie trzeba się wybrać na pobliskie górskie szczyty. Na Wielką Czantorię można wjechać wyciągiem krzesełkowym. Po drugiej stronie Wisły jest Równica, na którą można wjechać i samochodem, i autobusem - atrakcją jest tutaj również park linowy i park rozrywki z całorocznym torem saneczkowym i placem zabaw dla dzieci.
Na zboczach Palenicy w Ustroniu Jaszowcu jest park z trasami zjazdowymi dla rowerzystów - zimą zamieniają się w trasy dla narciarzy. Trasy zjazdowe są również na Czantorii (wyciąg krzesełkowy i orczykowy). Miłośnicy narciarstwa biegowego mogą skorzystać z zimą z trasy biegnącej w Ustroniu nad Wisłą - latem to świetna trasa do spacerów i wycieczek rowerowych.