Ustka: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Ustka konkuruje o miano letniej stolicy lata. Może pochwalić się doskonałą bazą noclegową i atrakcjami dla turystów w każdym wieku. Co warto zobaczyć w Ustce?

Ustka ma status uzdrowiska, dlatego turyści i kuracjusze przyjeżdżają do niej przez cały rok. Najwięcej jest ich jednak oczywiście latem, kiedy do woli można korzystać z uroków Bałtyku i plaży.

Ustka: atrakcje na plaży i na morzu

Ustka ma dwie plaże, wschodnią i zachodnią, przedzielone portem i ujściem rzeki. Większość plażowiczów gromadzi się na tej pierwszej, na którą można wejść z miejskiej promenady. Promenada to główny trakt spacerowy turystów. Znajdziemy tutaj przebieralnię, kosze plażowe, dmuchane zamki dla najmłodszych. W Ustce jest też port rybacki i żeglarski, z którego można wypłynąć na połów ryb lub rejs po morzu.

Ustka: Festiwal Sztucznych Ogni

Jeśli wybieramy się do Ustki w lipcu, nie przegapmy Festiwalu Sztucznych Ogni. Na początku miesiąca do miasta zjeżdżają się przedstawiciele największych producentów sztucznych ogni z całej Europy, którzy rywalizują ze sobą o tytuł najlepszego. Na festiwal przyjeżdża nawet 100 tys. ludzi. Podczas czterodniowej imprezy oglądają nie tylko imponujące pokazy fajerwerków, ale też słuchają koncertów, uczestniczą w imprezach i zabawach.

Zobacz także: Sinica w wodzie - informacje dla turystów nad Bałtykiem i nad jeziorami

Ustka: atrakcje dla miłośników II wojny światowej

W czasie II Wojny Światowej w Ustce stacjonowały wojska niemieckie. Mieściła się też tutaj szkoła pomocniczej żandarmerii niemieckiej i organizowano szkolenia dla niemieckich szpiegów. Pozostałości III Rzeszy możemy dzisiaj zobaczyć zwiedzając bunkry w zachodniej części miasta lub idąc na Trzecie Molo. Ponoć inwestycję na molo zatwierdził osobiście Hermann Goering, przeznaczając na nią 30 mln marek.

Ustka: latarnia, kościół i Muzeum Chleba

W Ustce zachowało się dużo zabytków. Jeśli mamy ochotę na zwiedzanie, wybierzmy się do latarni morskiej, która góruje nad miastem już od 1892 roku. Odwiedźmy neogotycki kościół Najświętszego Zbawienia, w którego wnętrzach można zobaczyć organy z manufaktury Völknera w Duninowie czy dwa obrazy z XVII wieku - jeden przedstawia rodzinę Kalffów u stóp Krzyża, drugi ukrzyżowanie. Wielbiciele historii Ziemi nie powinni przegapić też wizyty w Muzeum Minerałów, które z pewnością zachwyci też dzieci. Są tutaj nie tylko skamieniałości czy minerały (np. największy w Polsce kryształ górski), ale też muszle z całego świata czy odlew szkieletu dinozaura. Na sam koniec zostawmy sobie Muzeum Ziemi usteckiej i Muzeum Chleba, gdzie - oprócz obejrzenia technik sprzed lat - będziemy mogli też spróbować tradycyjnych wypieków.

Zobacz także: Najpiękniejsze polskie plaże [SONDAŻ]

Więcej o: